UNESCO Associated Schools Network / UNESCO-ova Mreža udruženih škola je mreža pokrenuta 1953. godine s ciljem promicanja načela UNESCO-a, unaprjeđivanja mira i međunarodne suradnje promicanjem obrazovanja, znanosti i kulture u školama.
Više od 12.000 škola članica ASPneta u oko 200 zemalja djeluje na potpori međunarodnom razumijevanju, miru, interkulturalnom dijalogu, održivom razvoju i kvalitetnom obrazovanju u praksi. Temeljno uvjerenje Mreže je da mogu raditi zajedno u potpori miru, međukulturalnom dijalogu i razumijevanju, održivom razvoju i kvalitetnom obrazovanju.
ASPnet radi na održivom razvoju osnaživanjem škola za pokretanje inovacija za globalno građanstvo, međukulturalno razumijevanje i održivost, jačanje međunarodne suradnje i suradnje, dijeljenje znanja i partnerstva između zemalja i škola te izgradnju kapaciteta za inovativno poučavanje i participativno učenje, posebno uz pristup cijele škole.
4 glavna cilja ASPneta:
1. Škole kao laboratoriji ideja
Osnaživanje škola diljem svijeta da pokreću inovacije i transformaciju te da djeluju kao živi laboratoriji za globalno građanstvo, međukulturalno razumijevanje i održivost.
2. Globalno umrežavanje i suradnja
Jačanje međunarodne suradnje i suradnje, razmjene znanja i partnerstva između zemalja i škola.
3. Izgradnja kapaciteta
Razvijanje institucionalnih i ljudskih kapaciteta za inovativno poučavanje i participativno učenje, posebno uz pristup cijeloj školi.
4. Komunikacija i zagovaranje
Promicanje transformativnog obrazovanja i pristupa cijeloj školi za poboljšanje kvalitete i povećanje prihvaćanja u sklopu i izvan ASPneta, sa širom javnošću i kreatorima politika.
- Tko može postati član UNESCO-ove ASPnet mreže?
Članstvo u mreži otvoreno je za javne ili privatne obrazovne ustanove koje u formalnom ili neformalnom okruženju pružaju predškolsko, osnovno, srednje, tehničko ili strukovno obrazovanje ili osposobljavanje učitelja.
Članstvo se temelji na čvrstom opredjeljenju školskog vodstva i zajednice da promiču ideale i vrijednosti UNESCO-a jačanjem humanističke, etičke, kulturne i međunarodne dimenzije obrazovanja.
Škole članice ključni su promotor UNESCO-ovih vrijednosti i integracije međunarodnih perspektiva u škole. One dobrovoljno pridonose razvoju inovativnih obrazovnih sadržaja, uvode nove metode poučavanja i pristupe učenju, ostvaruju interakciju i surađuju s drugim članovima ASPneta i grade partnerstva s različitim dionicima kako bi poboljšale svoje prakse i postale predvodnice promjena u svojim zajednicama. Sve članice poduzimaju multidisciplinarne projekte koji se odnose na mir i ljudska prava, održivi razvoj, globalno građanstvo i interkulturalno učenje.
- Kako postati član UNESCO-ove ASPnet mreže?
Četiri glavne teme u sklopu rada UNESCO-ove ASPnet mreže škola su:
- Uloga Ujedinjenih naroda u svijetu i osvješćivanje brige za svijet oko nas
- Obrazovanje za održivi razvoj
- Mir i ljudska prava
- Interkulturalno učenje.
Nadalje, potrebno je konzultirati se sa školskom zajednicom (ravnatelj, nastavno i administrativno osoblje, školski odbor, predstavnici učenika, obitelji) i tražiti njihov dogovor i potporu.
Članstvo je besplatno, a uključenjem u UNESCO-ovu ASPnet mrežu škola stječe pravo na:
- pristup svim informacijama, radnim materijalima i edukacijama objavljenim na mrežnim stranicama UNESCO-ove ASPnet mreže
- sudjelovanje u inicijativama UNESCO-a (projektima, kampanjama, natječajima) i u aktivnostima vrednovanja odgojnih materijala i projekata
- korištenje UNESCO-ova ASPnet logotipa na plakatima, letcima i svim školskim dokumentima
- od nacionalnog ASPnetova koordinatora škola će redovito biti obavještavana o projektima i akcijama pokrenutim u sklopu ASPnet mreže
- sudjelovanje na godišnjem sastanku ASPnet koordinatora.
Da biste se prijavili, morate ispuniti i podnijeti online obrazac. Osobu koja ispunjava obrazac imenuje ravnatelj škole te će nakon prihvaćanja u mrežu biti UNESCO-ov ASPnet školski koordinator. Zajedno s vodstvom škole i nastavnim osobljem koordinirat će, planirati i provoditi aktivnosti na razini škole te dostavljati godišnje izvješće UNESCO-ovoj ASPnet nacionalnoj koordinatorici.
Aktivnosti se provode u suradnji s nacionalnom ASPnet koordinatoricom, a ako škola nije aktivna u sudjelovanju i u aktivnostima koje se provode u sklopu ASPnet mreže, članstvo škole u ASPnet mreži može se ukinuti.
ASPnet škola može otkazati svoje članstvo u bilo koje vrijeme.
Sve zemlje članice mreže te osnovne informacije o svim školama u svijetu uključenim u UNESCO-ovu ASPnet mrežu dostupne su na uvid na stranici
Member States | UNESCO.
Nacionalna UNESCO-ova ASPnet koordinatorica:
Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih