Cilj projekta „
Pregled javnih rashoda za znanost, tehnologiju i inovacije“ je ponuditi sveobuhvatan pregled javnih rashoda za znanost, tehnologiju i inovacije (STI područje) u Hrvatskoj te analizu i vrednovanje javnih politika u STI području uz naglasak na njihovu funkcionalnost, efikasnost i mehanizme upravljanja. Rezultati će uključivati primjere dobre prakse, strukturnih rješenja te preporuka za poboljšanje efikasnosti javnih ulaganja, kao i adresiranje specifičnih problema. Ovime će se omogućiti metodološki utemeljeno i promišljeno oblikovanje te implementacija budućih javnih politika u STI području kako bi se ostvario glavni cilj unaprjeđenja utjecaja javnih potpora za znanost, tehnologiju i inovacije na produktivnost i gospodarski rast.
Projekt se provodi u tri komponente:
1) „Quality and coherence of the policy mix“
2) „Functional and governance analysis“
3) „Monitoring and evaluation“.
Rezultat provedene prve komponente je analitički izvještaj „
Analysis of the Quality and Coherence of the Policy Mix“ koji pruža detaljan uvid u mjere financiranja znanosti, tehnologije i inovacija u Hrvatskoj te koliko one odgovaraju na potrebe zemlje. Izvještaj se sastoji od tri dijela: „Needs Assessment“, „Policy mix“ i „Recommendations“. „Needs Assessment“ ispituje potražnju za inovacijama identificirajući potrebe gospodarstva te analizira okruženje i izvanjske faktore važne za oblikovanje i implementaciju politika u STI području s fokusom na prepoznavanje snaga i slabosti sustava. „Policy mix“ sadrži informacije o svim javnim potporama za znanost, tehnologiju i inovacije, identificira glavna područja i mehanizme intervencije te ocjenjuje u kojoj mjeri oni odgovaraju na potrebe sustava. Posljednji dio, „Recommendations“, identificira područja intervencije nužna za unaprjeđenje upravljanja politikama u STI području, jačanje kapaciteta za istraživanje te poticanje inovacija.
Projekt „Pregled javnih rashoda za znanost, tehnologiju i inovacije“ financira se sredstvima tehničke pomoći u sklopu
Operativnog programa „Konkurentnost i kohezija 2014. - 2020.“ te se provodi uz savjetodavne usluge Svjetske banke. Glavni korisnik projekta je Ministarstvo znanosti i obrazovanja, a projekt se provodi u suradnji s Ministarstvom gospodarstva, poduzetništva i obrta, Ministarstvom regionalnoga razvoja i fondova Europske unije, Središnjom agencijom za financiranje i ugovaranje programa i projekata Europske unije (SAFU), Hrvatskom agencijom za malo gospodarstvo, inovacije i investicije (HAMAG-BICRO) te ASOO DEFCO, Organizacijskom jedinicom za provedbu strukturnih instrumenata Europske unije. Projekt je započeo u svibnju 2019. godine, a predviđeno trajanje je 20 mjeseci.
Analitički izvještaj nakon provedene 1. komponente možete u cijelosti preuzeti na linku u
nastavku.
Stranica |
Projekti |
EU fondovi