Posljednjih 20 ugovora za regionalne centre kompetentnosti u strukovnom obrazovanju, u vrijednosti od 820 milijuna kuna, uručeno je u petak u Zagrebu uz ocjenu da je riječ o generacijskom iskoraku u zanemarenom području obrazovanja koje polazi čak dvije trećine srednjoškolaca u Hrvatskoj.
Za reformu strukovnog obrazovanja, koju Ministarstvo znanosti i obrazovanja ističe kao važan dio svojih reformskih planova, osigurano je oko 2,25 milijardi kuna iz fondova EU-a.
Bivši pomoćnik ministrice za strukovno obrazovanje Vlado Prskalo zahvalio je i čestitao svima koji sudjeluju u reformi strukovnog obrazovanja.
Prskalo, koji je na dužnost pomoćnika ministrice došao s mjesta ravnatelja Srednje škole Matija Antun Reljković, koju je razvio u jednu od najpoznatijih u Hrvatskoj, istaknuo je da se reformom ne mijenja tek fasada niti će ovo biti puki smokvin list promjena, nego da se mijenja cijela paradigma obrazovanja.
„U sljedećih 40 mjeseci treba obaviti planirane promjene, za koje ima dovoljno novca“, rekao je Prskalo.
Ministrica znanosti i obrazovanja Blaženka Divjak dodijelila je ugovore i rekla da počinje novo razdoblje u strukovnom obrazovanju, koje će dalekosežno pozitivno utjecati na cjelokupno obrazovanje, pa i društvo.
Prisjetila se kako je bilo više pokušaja da se sredstva dodijele posebnim ustanovama koje bi bile osnovane, ali da su ipak stigla do regionalnih centara kompetentnosti, za koje je promijenjen i Zakon o strukovnom obrazovanju. No, zbog otpora stižu s dvije godine zakašnjenja.
U izgradnji regionalnih centara kompetentnosti sudjeluje oko 100 škola i više o 230 poslovnih subjekata. Sredstva će, uz ostalo, biti iskorištena za nabavu moderne opreme, modernizaciju i provedbu strukovnih programa prema potrebama tržišta rada, za edukaciju nastavnika, primjenu koncepta učenja temeljenog na radu s ciljem unaprjeđenja strukovnog obrazovanja i poboljšanja uvjeta u strukovnim školama.
Preuzeto s Hine.
Vijesti iz medija |
Priopćenja |
Srednje obrazovanje