Ovu izjavu supotpisale su Austrija, Belgija, Bugarska, Hrvatska, Cipar, Češka, Danska, Estonija, Finska, Francuska, Njemačka, Grčka, Mađarska, Irska, Italija, Latvija, Litva, Luksemburg, Malta, Poljska, Portugal, Rumunjska, Slovačka, Slovenija, Španjolska i Švedska.
Jako smo zabrinuti zbog kršenja ljudskih prava žena i djevojaka u Afganistanu, posebice zbog ozbiljnih ograničenja prava na obrazovanje afganistanskih žena i djevojaka. Isključenje žena i djevojaka iz javne sfere ugrožava pozitivne promjene postignute u posljednja dva desetljeća i ima ozbiljne posljedice kako na šire društvo, tako i na pojedince kojima se uskraćuju prava.
Obrazovanje je temeljno ljudsko pravo, sadržano u Općoj deklaraciji o ljudskim pravima, koju je potvrdio i Afganistan. Svaka osoba u Afganistanu ima pravo na obrazovanje. Jednak pristup obrazovanju temelj je univerzalnih vrijednosti, uključujući slobodu izražavanja, načelo nediskriminacije i ravnopravnost spolova.
Jednak pristup obrazovanju koristi širem društvu. Obrazovanje je i ulaganje u budućnost, koje promiče dobrobit pojedinaca i cjelokupni napredak naših društava. Obrazovanje pomaže u borbi protiv socijalne isključenosti i smanjenju siromaštva. Osiguravanje pravednoga kvalitetnog obrazovanja i promicanje mogućnosti cjeloživotnog učenja za sve jedan je od ciljeva održivog razvoja, koje je također podržao Afganistan.
Pisane vijesti |
Priopćenja |
Međunarodna suradnja