Zadovoljstvo nam je obavijestiti zainteresirane istraživače te ostale zainteresirane korisnike da su od 20. lipnja dostupni podaci 11. vala Europskog društvenog istraživanja (European Social Survey - ESS) za 13 zemalja, među kojima je i Hrvatska. U ovom trenutku osim za Hrvatsku, podaci su dostupni još za Austriju, Finsku, Njemačku, Mađarsku, Irsku, Litvu, Nizozemsku, Norvešku, Slovačku, Sloveniju, Švicarsku i Ujedinjeno Kraljevstvo.
Podaci su dostupni na ESS Data Portalu (poveznica:
https://ess.sikt.no/en/datafile/242aaa39-3bbb-40f5-98bf-bfb1ce53d8ef) te su slobodni za korištenje svim znanstvenicima iz Hrvatske za potrebe znanstvenih radova, kao i drugim zainteresiranima za stručne potrebe. Podaci se mogu preuzeti u standardnim formatima ili se pojedina pitanja mogu analizirati uz pomoć alata za analizu i vizualizaciju na mrežnim stranicama.
U ovom posljednjem krugu ESS-a sudjelovala je 31 zemlja - druga objava podataka koja uključuje veći broj zemalja bit će objavljena u studenom 2024. godine. Hrvatski nacionalni tim je ponovo uspio dovršiti sve aktivnosti vezane uz provedbu ovog istraživanja među prvima te osigurati raniju objavu podataka kako bi oni što prije bili na raspolaganju zainteresiranim istraživačima.
Podaci su dostupni za više od 200 pitanja postavljenih u svim zemljama, uključujući podrijetlo ispitanika, obrazovanje, zapošljavanje, financijske prilike; sastav kućanstva i druge socio-demografske podatke uključujući spol, dob kao i informacije o njihovim partnerima i roditeljima.
Podaci o stavovima prikupljeni u svakom krugu usmjereni su na:
- klimatske promjene i energiju;
- zločin i pravda;
- demokracija i vlada;
- imigracija;
- zdravlje i blagostanje;
- institucionalno i društveno povjerenje;
- korištenje medija i interneta;
- europski, nacionalni i etnički identitet;
- percipirana diskriminacija;
- političko opredjeljenje, interes i sudjelovanje;
- religija;
- socijalna isključenost;
- vrijednosti.
U 11. krugu uključena su dva rotirajuća modula koji se prvi put fokusiraju na spol i društvene nejednakosti u zdravlju, s mnogim pitanjima koja se ponavljaju iz 7. kruga (2014./15.).
Prikupljanje podataka u Hrvatskoj provedeno je između lipnja i prosinca 2023. godine na neto realiziranom uzorku od 1.562 ispitanika metodom intervjua licem u lice u kućanstvu ispitanika. Istraživanje je provedeno na stratificiranom slučajnom uzorku stanovnika Republike Hrvatske sa stopom odziva od oko 45 posto. Sredstva za prikupljanje podataka u Republici Hrvatskoj osiguralo je Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih.
Europsko društveno istraživanje ima status konzorcija europske istraživačke infrastrukture (European Research Infrastructure Consortium - ERIC). Nacionalna koordinacijska ustanova za sudjelovanje Republike Hrvatske u Konzorciju europske istraživačke infrastrukture za Europsko društveno istraživanje (ESS-ERIC) je Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, a nacionalni koordinator je prof. dr. sc. Dragan Bagić, kojemu se mogu uputiti svi dodatni upiti u vezi istraživanja na adresu elektroničke pošte
Pisane vijesti |
Priopćenja |
Međunarodna suradnja