Donošenjem Zakona o strukovnom obrazovanju i imenovanjem 25 centara kompetentnosti u strukovnom obrazovanju osigurani su preduvjeti za povlačenje milijardu kuna iz dvaju EU fondova za reformu strukovnog obrazovanja. Jučer je objavljen prvi Poziv na dostavu projektnih prijedloga - Uspostava infrastrukture regionalnih centara kompetentnosti u strukovnom obrazovanju kao potpora procesu reforme strukovnog obrazovanja i osposobljavanja u iznosu većem od 563 milijuna kuna. Sredstva su namijenjena imenovanim regionalnim centrima kompetentnosti u (pod)sektorima: turizma i ugostiteljstva, strojarstva, elektrotehnike i računalstva, poljoprivrede i zdravstva, i to za ulaganje u infrastrukturu i opremanje. Pozivom se dodjeljuju bespovratna sredstva za rekonstrukciju, obnovu, dogradnju i adaptaciju imenovanih regionalnih centara kompetentnosti te nabavu specijalizirane opreme za te ustanove.
Centri će osigurati mogućnosti obrazovanja i stjecanja kompetencija i vještina uz partnerstvo s obrazovnim, gospodarskim i civilnim sektorom primarno na regionalnoj razini, ali i uz međunarodnu suradnju sa sličnim centrima u Europskoj uniji. Dodana vrijednost ovih centara bit će njihova sposobnost provođenja posebno prilagođenih programa za osobe/učenike s teškoćama, odnosno stjecanje praktičnog znanja u odgovarajućim uvjetima koji bi odgovarali njihovim funkcionalnim sposobnostima.
„Regionalni centri kompetentnosti za učenike znače više prakse, učenje na radnome mjestu i prilike za dokazivanje poslodavcima, a škole će nabaviti novu, modernu opremu, izgraditi smještajne kapacitete i osigurati mnogobrojne edukacije. Provedba ovog natječaja ima cilj stvoriti strukovne škole budućnosti te voditi daljnjoj modernizaciji strukovnih kurikuluma, unaprjeđenju sustava stručnog usavršavanja nastavnika i jačanju suradnje s poslodavcima u osiguravanju relevantnosti strukovnog obrazovanja s obzirom na potrebe tržišta rada, gospodarstva i društva u cjelini“, istaknula je ministrica znanosti i obrazovanja prof. dr. sc. Blaženka Divjak.
U pripremi je i objava drugog poziva za dodjelu sredstava iz Europskoga socijalnog fonda za provođenje tzv. soft aktivnosti koje su usmjerene k uspostavi organizacije rada i razvoja regionalnih centara kompetentnosti, primjeni inovativnih nastavnih metoda, unapređenju/razvoju programa obrazovanja i jačanju kompetencija nastavnika/mentora kod poslodavaca, uz suradnju s poslodavcima i socijalnim partnerima uzimajući u obzir nacionalne/regionalne prioritete i potrebe tržišta rada. Prvi poziv objavljen je u suradnji s Ministarstvom regionalnoga razvoja i fondova Europske unije, a na drugom radimo s Ministarstvom rada i mirovinskoga sustava.
U nastavku se nalaze imenovani centri kompetentnosti koji konkuriraju za osiguranu milijardu kuna iz EU fondova, a na koje će se vezati barem još stotinjak strukovnih škola:
Imenovani centri su:
- Srednja škola Zabok,
- Turističko-ugostiteljska škola Split,
- Ugostiteljsko-turistička škola Osijek,
- Ugostiteljska škola Opatija,
- Škola za turizam, ugostiteljstvo i trgovinu Pula,
- Turistička i ugostiteljska škola Dubrovnik,
- Tehnička škola Čakovec,
- Tehnička škola Slavonski Brod,
- Strukovna škola Vice Vlatkovića Zadar,
- Srednja strukovna škola Velika Gorica,
- Strojarska tehnička škola Fausta Vrančića Zagreb,
- Industrijsko-obrtnička škola Šibenik,
- Tehnička škola Karlovac,
- Elektrotehnička i prometna škola Osijek,
- Tehnička škola Ruđera Boškovića Zagreb,
- Tehnička škola Sisak,
- Obrtnička škola Koprivnica,
- Obrtna tehnička škola Split,
- Poljoprivredno-prehrambena škola Požega,
- Srednja škola „Arboretum Opeka“ Marčan,
- Poljoprivredno-šumarska škola Vinkovci,
- Medicinska škola Varaždin,
- Medicinska škola Ante Kuzmanića Zadar,
- Škola za medicinske sestre Mlinarska i
- Medicinska škola Bjelovar.
Stranica |
Priopćenja |
Odgoj i obrazovanje