Ministar Fuchs u službenom posjetu Talijanskoj Republici

  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
Slika Slika Slika Slika Slika
Izaslanstvo Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih, na čelu s ministrom prof. dr. sc. Radovanom Fuchsom, boravilo je u dvodnevnom službenom posjetu Talijanskoj Republici. Tijekom boravka u Italiji, izaslanstvo je posjetilo Europski sveučilišni institut u Firenci. Naime, nedavno je Hrvatski sabor potvrdio Konvenciju o osnivanju Instituta, čime je Republika Hrvatska postala 24. država članica te će se hrvatski znanstvenici, studenti, istraživači moći prijaviti na EUI diplomske i poslijediplomske programe iz ekonomije, povijesti, prava te političkih i društvenih znanosti.
„U vrijeme kada su Europa i njezine vrijednosti ugrožene, pristupanje nove članice EUI-ju daje nadu i optimizam”, rekla je predsjednica EUI-ja prof. dr. Patrizia Nanz. „Drago mi je što mogu poželjeti dobrodošlicu Hrvatskoj i njezinim istraživačima u našu zajednicu. Zajedno, znanstvenici država članica pomoći će definirati budućnost Europe uz vrsna istraživanja i otvoreni dijalog s politikom i društvom.”

Prof. dr. sc. Radovan Fuchs istaknuo je kako će, kao država članica, Hrvatska postati članica najvišeg upravnog tijela EUI-ja, Visokog vijeća, te pridonijeti istraživanju i visokom obrazovanju koji unapređuju europsku kulturnu i znanstvenu baštinu, kako je i navedeno u osnivačkoj misiji EUI konvencije. 
Očekuje se kako će pristupanje Hrvatske EUI-ju službeno potvrditi Visoko vijeće u lipnju 2025. godine.

Pridruživanje EUI-ju također znači ulaganje u prijenos međunarodnih znanstvenih standarda u nacionalne istraživačke i obrazovne sustave te osposobljavanje budućih europskih lidera za jačanje kompetencija u javnoj upravi. Doktorski, poslijedoktorski i magistarski programi Instituta omogućuju stručnjacima da oblikuju budućnost u sve složenijem svijetu koji se brzo mijenja. 

Kao država članica EUI-ja, Hrvatska će također sudjelovati u razgovorima o budućnosti Europe, okupljajući akademike, kreatore politika i druge aktere u društvu.

EUI, smješten u Firenci, europsko je sveučilište za poslijediplomske i poslijedoktorske studije, posvećeno društvenim i humanističkim znanostima. Osnovale su ga 1972. države članice Europske unije te je EUI međuvladina organizacija koja pruža naprednu akademsku izobrazbu i vrhunske istraživačke mogućnosti. EUI je otvorio svoja vrata svojim prvim istraživačima 1976. godine i tijekom gotovo 50 godina Institut je rastao kako bi uključio akademike iz cijelog svijeta, ali ostajući vjeran svojoj misiji postavljenoj 1970-ih: „Poticati napredak učenja u područjima koja su od posebnog interesa za razvoj Europe.“ Nakon završetka studija, većina EUI alumnija nastavlja raditi u akademskim institucijama u Europi i šire. Mnogi također zauzimaju visoke položaje u međunarodnim, europskim ili nacionalnim upravama.

Trenutačno su države ugovornice Instituta: Austrija, Belgija, Bugarska, Cipar, Hrvatska, Danska, Estonija, Finska, Francuska, Njemačka, Grčka, Irska, Italija, Latvija, Luksemburg, Malta, Nizozemska, Poljska, Portugal, Rumunjska, Slovačka, Slovenija, Španjolska i Švedska.
Ministar znanosti, obrazovanja i mladih prof. dr. sc. Radovan Fuchs održao je i bilateralni sastanak s ministricom visokog obrazovanja i istraživanja Italije gđom Annom Marijom Bernini te tom prilikom potvrdio kako Republika Hrvatska podupire Italiju u izgradnji Einsteinova teleskopa na Sardiniji.
Italija je kandidat za mjesto budućeg detektora gravitacijskih valova u napuštenom rudniku Sos Enattos, u pokrajini Nuoro. Riječ je o znanstvenoj infrastrukturi globalne važnosti i jednom od glavnih europskih istraživačkih projekata. Einsteinov teleskop bit će detektor treće generacije, sposoban za promatranje volumena svemira barem tisuću puta većeg od trenutačnih instrumenata. Zahvaljujući tim znanstvenim suradnjama, 2015. godine prvi put su uočeni gravitacijski valovi koje je stoljeće ranije predvidio Albert Einstein. Tijekom bilateralnog susreta ministrica Bernini potvrdila je, pak, predanost Italije potpori provedbi projekta IFMIF-DONES u Španjolskoj, čiji je suosnivač Hrvatska.

Međusobna potpora dviju zemalja dio je šire strategije jačanja znanstvene i akademske suradnje. Kako bi potvrdili ovu predanost, ministri Bernini i Fuchs potpisali su Memorandum o razumijevanju o suradnji u područjima koja obje zemlje smatraju prioritetima, uključujući kvantne tehnologije, umjetnu inteligenciju, velike istraživačke infrastrukture, plavo gospodarstvo te obnovljive izvore energije, u skladu s bilateralnim strateškim planovima. Posebna pozornost posvetit će se zajedničkom interesu dviju zemalja u Sredozemlju, zdravlju i održivosti mora i obala, kao i europskim suradnjama, poput Obzora Europa i Alijansi Europskih sveučilišta.

Pisane vijesti | Priopćenja | Međunarodna suradnja