Upravni odbor DONES-a sa zadovoljstvom objavljuje kako se Japan pridružio Španjolskoj i Hrvatskoj u Programu DONES

  • Slika
  • Slika
  • Slika
Slika Slika Slika

Granada, 20. svibnja 2025.


Upravni odbor DONES-a sa zadovoljstvom objavljuje kako se Japan pridružio Španjolskoj i Hrvatskoj u Programu DONES
 
Upravni odbor DONES-a, upravno tijelo koje nadzire razvoj Programa, sa zadovoljstvom objavljuje uspješan završetak svog 5. sastanka, održanog 20. svibnja 2025. u Centru Federico García Lorca u Granadi. Ovaj važan događaj okupio je predstavnike iz 17 zemalja, EURATOM-a i međunarodnih organizacija za fuzijsku energiju (EUROfusion i F4E) kako bi raspravljali o napretku i budućim planovima Programa DONES.
 
Tijekom ovog sastanka, Japan se pridružio Španjolskoj i Hrvatskoj kao stranka Upravnog odbora, potvrđujući svoju predanost razvoju Međunarodnog postrojenja za izvor neutrona u Escúzaru (Granada).
 
Ključni dijelovi dnevnog reda uključivali su izvješće o napretku Programa, koje je predstavio njegov voditelj, a koji je također informirao prisutne o godišnjem izvješću za 2024. godinu. Izvješće je pružilo sažetak postignuća i ključnih točaka programa u 2024. godini, što su sudionici prihvatili s odobravanjem.
 
G. Joaquin Sánchez pružio je ažurirane informacije o nedavno osnovanom Znanstveno-tehničkom savjetodavnom odboru (STAC), izloživši njegov sastav i saževši rezultate prvog sastanka održanog 29. travnja.
 
Rasprave su ponudile sveobuhvatne informacije o Programu DONES, koje su obuhvatile napredak, organizaciju tima, dokumente o upravljanju, prava intelektualnog vlasništva za operativnu fazu, raspodjelu kredita, potencijalne dodatne međunarodne doprinose i trenutni status nabave. Ove informacije doprinose osiguravanju transparentnosti i učinkovitosti u upravljanju ovom međunarodnom inicijativom.
 
Tijekom sastanka španjolska delegacija predstavila je prijedlog za Multilateralni sporazum IFMIF-DONES (MIDA). Predloženi sporazum namijenjen je poboljšanju suradnje među raznim dionicima uključenim u projekt, osiguravajući usklađenost i zajedničku predanost zajedničkim ciljevima. MIDA ima za cilj uspostaviti jasan okvir za donošenje odluka, raspodjelu resursa i cjelokupno upravljanje projektom.
 
Sljedeći sastanak Upravnog odbora DONES-a održat će se u gradu Granadi u listopadu 2025.
 
Na svom petom sastanku Upravnom odboru DONES-a prisustvovali su predstavnici sljedećih zemalja:
 

 
  1. Austrija
  2. Belgija
  3. Hrvatska
  4. Češka Republika
  5. Finska
  6. Francuska
  7. Njemačka
  8. Mađarska
  9. Italija
  10. Japan
  11. Latvija (Letonija)
  12. Litva
  13. Rumunjska
  14. Slovačka
  15. Slovenija
  16. Španjolska
  17. Ukrajina
  18. EURATOM
 
DONES - pozadina programa
 
Fuzijska energija jedan je od najznačajnijih znanstvenih izazova od 1950-ih. Riječ je o sigurnom, održivom i masivnom izvoru energije temeljenom na neiscrpnom gorivu raspoređenom po cijelom planetu, koji bi mogao zadovoljiti energetske potrebe u drugoj polovici ovog stoljeća. Ovaj cilj ostvarit će se u budućoj europskoj pokaznoj elektrani, DEMO (DEMOnstration power plant). Ovo postrojenje će potvrditi tehnološku i ekonomsku isplativost fuzijske energije, uz kontinuirani rad i unos energije u elektroenergetsku mrežu. Da bi to učinio, DEMO treba nadograđivati na sav razvoj postignut u ITER-u i programu fuzije, ali također zahtijeva testiranje ključnih materijala svoje unutarnje strukture.
 
Jedan od ključnih izazova u ostvarenju fuzijske energije je razvoj materijala otpornih na neutrone koji mogu izdržati tok neutrona do 14 MeV i pritom zadržavaju dobra fizikalna i strukturna svojstva tijekom duljeg razdoblja. Trenutno se podaci o korištenim materijalima, njihova svojstva i pravila temelje na kampanjama ozračivanja fisijskim neutronima i ne pokrivaju u potpunosti energiju neutrona, temperaturu i druge radne uvjete.
 
Misija programa DONES bit će razviti bazu podataka o učincima neutronskog zračenja na materijale sličnim onima koji nastaju u fuzijskim reakcijama, što je bitno za projektiranje i izgradnju budućih fuzijskih reaktora. Stoga je za testiranje materijala i povećanje tog znanja potrebno razviti izvor neutrona sa spektrom sličnim spektru fuzije; ovaj izvor neutrona moći će reproducirati uvjete zračenja budućih fuzijskih reaktora, kao što je IFMIF-DONES.
 
Znanstvena infrastruktura IFMIF-DONES središnji je element programa DONES, čiji je cilj uspostaviti sveobuhvatnu bazu podataka o fuzijskim materijalima.
 
U IFMIF-DONES-u, akcelerator čestica proizvest će snop deuterona (D+) od 125 mA struje i energije od 40 MeV, koji će udarati u zavjesu od tekućeg litija debljine 25 mm koja teče brzinom od 15 m/s. Reakcije u litijevoj meti, nakon udara snopa deuterona, generirat će visokoenergetski tok neutrona dovoljnog intenziteta da simulira, na ubrzani način, štetu koju bi neutroni proizveli u fuzijskom reaktoru. Ovaj tok neutrona koristit će se za ozračivanje uzoraka materijala smještenih neposredno iza litijeve zavjese u ispitnim modulima područja ozračivanja.
 
O IFMIF-DONES-u
 
International Fusion Materials Irradiation Facility: Demo Oriented NEutron Source (IFMIF-DONES) jedinstvena je znanstvena infrastruktura u svijetu u kojoj će se materijali za buduće fuzijske elektrane testirati, vrednovati i kvalificirati kao DEMO (prototip demonstracijskog fuzijskog reaktora).
 
Što se tiče ovog međunarodnog projekta, u prosincu 2017. Fusion for Energy (F4E) pozitivno je ocijenio zajednički španjolski i hrvatski prijedlog da se IFMIF-DONES smjesti u Granadu.
 
Europski strateški forum o istraživačkim infrastrukturama (ESFRI) uključio je IFMIF-DONES u svoj Plan puta za 2018. kao projekt unutar energetskog područja, a trenutno se pojavljuje u Planu puta za 2021. IFMIF-DONES tako postaje jedna od ključnih infrastruktura ESFRI-ja, pozicionirajući se kao relevantna strateška infrastruktura za europske znanstvenike u području istraživanja energije i inovacija.
 
IFMIF-DONES će stoga biti jedinstvena međunarodna ustanova. Osim svoje važnosti za razvoj fuzije kao izvora energije, također će biti vrlo relevantna u drugim područjima istraživanja i znanja koja će imati koristi od njene tehnologije, kao što su medicina, fizika čestica, temeljni studij fizike i industrija. Ovo sve se događa na planetu koji je sve više predan održivom razvoju i korištenju čiste, sigurne i učinkovite energije.
 
Španjolska vlada, kao predstavnik zemlje domaćina, i andaluzijska regionalna vlada osnovale su Provedbenu agenciju u obliku javnog konzorcija (IFMIF-DONES España). Ovaj konzorcij bit će vlasnik i operater objekta te pravna osoba odgovorna nacionalnim regulatornim tijelima. Kao operater, domaćin mora uspostaviti strukturu za ispunjavanje tih obveza. Osim toga, domaćin će biti zadužen za upravljanje španjolskim doprinosima i ugošćavanje međunarodnog tima koji bi trebao sudjelovati u razvoju IFMIF-DONES-a.



Pisane vijesti