- Objavljeno : 23.12.2024.
Dogovorene prve mjere za poboljšanje razine sigurnosti u školama
U Ministarstvu znanosti, obrazovanja i mladih danas je održan sastanak Povjerenstva za izradu prijedloga osnovnih mjera jačanja razine sigurnosti u školama.
U Ministarstvu znanosti, obrazovanja i mladih danas je održan sastanak Povjerenstva za izradu prijedloga osnovnih mjera jačanja razine sigurnosti u školama. Povjerenstvo čine: državna tajnica MZOM-a Zrinka Mužinić Bikić; Momir Karin, MZOM, Ivan Milanović Litre, Ured predsjednika Vlade Republike Hrvatske; Danijela Dolenec, Grad Zagreb; Damir Trut, Ravnateljstvo civilne zaštite; Boris Jokić, Institut za društvena istraživanja; Tomislav Gulan, Ministarstvo unutarnjih poslova; Neven Martić, Agencija za komercijalnu djelatnost; Ivana Pavić Šimetin, HZJZ; Suzana Hitrec, UHSR; Antonija Mirosavljević, HUROŠ; Sanja Šprem, SHU; Zrinko Turalija, NSZSSH; Željko Stipić, Sindikat Preporod.Na sastanku su dogovorene kratkoročne mjere koje će se u svim školama primjenjivati od 07. siječnja, nakon što se učenici vrate u školske klupe nakon praznika. Prva mjera koje se sve škole moraju pridržavati jest zaključavanje vrata. Vrata škola treba zaključavati s iznimkama prije i nakon nastave (30 minuta prije početka, 15 minuta nakon završetka) pri čemu nadzor ulaza treba povjeriti zaduženim odraslim osobama uzimajući u obzir različitost kolektiva, početaka nastave i prakse škola. Ulazak ostalih građana (roditelja, vanjskih radnika i suradnika) bit će moguć samo uz najavu i u točno određeno vrijeme. Što se tiče tehničkog opremanja koje je moguće osigurati u kratkom vremenu, na škole će se postaviti električne brave i jednostrane brave na ulazima. U dogovoru s policijom, osigurat će se uvođenje redovnih ophodnji oko odgojno-obrazovnih ustanova. Gdje je nužno, osigurat će se kratkoročni angažman sigurnosnih usluga vanjskih tvrtki. Nadalje, pristupit će se izradi uputa/protokola o postupanju u situacijama ugroze sigurnosti u odgojno-obrazovnim ustanovama.
Među srednjoročnim mjerama koje se raspravljane na Povjerenstvu su procjene trenutnog stanja sigurnosti i potreba za tehničkim i/ili kadrovskim pojačanjima svake pojedine škole te izrada planova sigurnosnih mjera koji će biti prilagođeni specifičnostima pojedinih škola (veličina škole, broj učenika, rad u smjenama, broj ulaza). Tu su i mjere koje se odnose na tehničko opremanje poput postupnog uvođenja portafona i/ili videonadzora prema mogućnostima škole i školskog dvorišta te osiguravanja razglasa i obveznih planova evakuacije. U srednjoročnim mjerama su nova zapošljavanja i edukacija što se odnosi na sistematizaciju novog radnog mjesta za djelatnike u školama koje će brinuti o svim aspektima sigurnosti u školama, uz edukaciju o sigurnosnim i preventivnim mjerama te prekvalifikacija za tehničko osoblje kako bi se omogućila prilagodba novim odgovornostima.
Dugoročne mjere sigurnosti uključuju definiranje sigurnosnih standarda za sve odgojno-obrazovne ustanove te plan obaveznih godišnjih revizija, zatim aktivnosti na prevenciji i održivosti- provođenje edukacija za djelatnike škola o sigurnosti, prepoznavanju i sprječavanju nasilja te o podršci mentalnom zdravlju učenika, provedba preventivnih programa u suradnji s institucijama poput policije, pravosuđa i zdravstvenih ustanova te dugoročna ulaganja u mentalno zdravlje učenika i smanjenje nasilja u školama kroz kontinuiranu edukaciju i istraživanje. Predviđeno je i uključivanje akademske zajednice u istraživanja i analizu stanja te predlaganje rješenja temeljenih na međunarodnim primjerima i dobrim praksama.
Foto: HINA