- Objavljeno : 27.10.2023.
Upravni odbor DONES-a podržava jačanje međunarodnog tima IFMIF-DONES-a
Drugi Upravni odbor DONES-a, najviše upravno tijelo programa DONES Fusion, sastao se u Granadi 26. listopada kako bi procijenio napredak programa, posebno rezultate panela neovisnih stručnjaka koji su analizirali trenutno stanje polazišta DONES-a.
Preliminarno evaluacijsko izvješće panela stručnjaka preporučuje da se bez odgađanja uspostavi međunarodni tim (Programski tim) za napredak u izgradnji akceleratora čestica koji se gradi u Escúzaru (Granada).
Na sastanku obora održanom danas u Palacio de Congresos u Granadi sudjelovali su predstavnici 17 zemalja, kao i Europske komisije u ime EURATOM-a, konzorcija europskih fuzijskih laboratorija (EUROfusion) i Fusion for Energy (F4E). Ukrajina je također prvi put sudjelovala na ovom sastanku odbora.
Osim toga, Upravni odbor DONES-a raspravljao je o uspjesima postignutim od prvog sastanka Upravnog odbora održanog u Granadi 16. ožujka 2023.
Paralelno, predstavnici su procijenili nekoliko aktivnosti za ubrzanje projekta, kao što su osnova Programskog plana i procedure za odabir ključnih profila za provedbu programa, odnosno voditelja programa i glavnog inženjera. Odbor je također izviješten o trenutnom statusu rasprava sa zainteresiranim zemljama kako bi se definiralo njihovo sudjelovanje.
Na kraju, predstavnik španjolskog Vijeća za nuklearnu sigurnost predstavio je sigurnosni i regulatorni okvir primjenjiv na projekt IFMIF-DONES.
Sljedeći sastanak Upravnog odbora DONES-a održat će se u hrvatskom gradu Zadru u ožujku 2024.
Na ovom drugom sastanku odbora nazočili su predstavnici sljedećih zemalja:
- Austrija
- Belgija
- Hrvatska
- Češka Republika
- Finska
- Francuska
- Njemačka
- Mađarska
- Italija
- Japan
- Latvija (Letonija)
- Litva
- Rumunjska
- Slovačka
- Slovenija
- Španjolska
- Ukrajina
- EURATOM (F4E)
DONES - pozadina programa
Fuzijska energija jedan je od najznačajnijih znanstvenih izazova od 1950-ih. Riječ je o sigurnom, održivom i masivnom izvoru energije temeljenom na neiscrpnom gorivu raspoređenom po cijelom planetu, koji bi mogao zadovoljiti energetske potrebe u drugoj polovici ovog stoljeća. Ovaj cilj ostvarit će se u budućoj europskoj pokaznoj elektrani, DEMO (DEMOnstration power plant). Ovo postrojenje će potvrditi tehnološku i ekonomsku isplativost fuzijske energije, uz kontinuirani rad i unos energije u elektroenergetsku mrežu. Da bi to učinio, DEMO treba nadograđivati na sav razvoj postignut u ITER-u i programu fuzije, ali također zahtijeva testiranje ključnih materijala svoje unutarnje strukture.
Jedan od ključnih izazova u ostvarenju fuzijske energije je razvoj materijala otpornih na neutrone koji mogu izdržati tok neutrona do 14 MeV i pritom zadržavaju dobra fizikalna i strukturna svojstva tijekom duljeg razdoblja. Trenutno se podaci o korištenim materijalima, njihova svojstva i pravila temelje na kampanjama ozračivanja fisijskim neutronima i ne pokrivaju u potpunosti energiju neutrona, temperaturu i druge radne uvjete.
Misija programa DONES bit će razviti bazu podataka o učincima neutronskog zračenja na materijale sličnim onima koji nastaju u fuzijskim reakcijama, što je bitno za projektiranje i izgradnju budućih fuzijskih reaktora. Stoga je za testiranje materijala i povećanje tog znanja potrebno razviti izvor neutrona sa spektrom sličnim spektru fuzije; ovaj izvor neutrona moći će reproducirati uvjete zračenja budućih fuzijskih reaktora, kao što je IFMIF-DONES.
Znanstvena infrastruktura IFMIF-DONES središnji je element programa DONES, čiji je cilj uspostaviti sveobuhvatnu bazu podataka o fuzijskim materijalima.
U IFMIF-DONES-u, akcelerator čestica proizvest će snop deuterona (D+) od 125 mA struje i energije od 40 MeV, koji će udarati u zavjesu od tekućeg litija debljine 25 mm koja teče brzinom od 15 m/s. Reakcije u litijevoj meti, nakon udara snopa deuterona, generirat će visokoenergetski tok neutrona dovoljnog intenziteta da simulira, na ubrzani način, štetu koju bi neutroni proizveli u fuzijskom reaktoru. Ovaj tok neutrona koristit će se za ozračivanje uzoraka materijala smještenih neposredno iza litijeve zavjese u ispitnim modulima područja ozračivanja.
O IFMIF-DONES-u
International Fusion Materials Irradiation Facility: Demo Oriented NEutron Source (IFMIF-DONES) jedinstvena je znanstvena infrastruktura u svijetu u kojoj će se materijali za buduće fuzijske elektrane testirati, vrednovati i kvalificirati kao DEMO (prototip demonstracijskog fuzijskog reaktora).
Što se tiče ovog međunarodnog projekta, u prosincu 2017. Fusion for Energy (F4E) pozitivno je ocijenio zajednički španjolski i hrvatski prijedlog da se IFMIF-DONES smjesti u Granadu.
Europski strateški forum o istraživačkim infrastrukturama (ESFRI) uključio je IFMIF-DONES u svoj Plan puta za 2018. kao projekt unutar energetskog područja, a trenutno se pojavljuje u Planu puta za 2021. IFMIF-DONES tako postaje jedna od ključnih infrastruktura ESFRI-ja, pozicionirajući se kao relevantna strateška infrastruktura za europske znanstvenike u području istraživanja energije i inovacija.
IFMIF-DONES će stoga biti jedinstvena međunarodna ustanova. Osim svoje važnosti za razvoj fuzije kao izvora energije, također će biti vrlo relevantna u drugim područjima istraživanja i znanja koja će imati koristi od njene tehnologije, kao što su medicina, fizika čestica, temeljni studij fizike i industrija. Ovo sve se događa na planetu koji je sve više predan održivom razvoju i korištenju čiste, sigurne i učinkovite energije.
Projekt IFMIF-DONES inicijativa je Nacionalnog laboratorija za fuziju Centra za istraživanje energije, okoliša i tehnologije (CIEMAT), koji trenutno razvija konzorcij IFMIF-DONES España.
Konzorcij IFMIF-DONES España istraživački je subjekt koji ravnopravno dijele Opća državna uprava i Autonomna zajednica Andaluzije.
https://ifmif-dones.es/
https://ifmif-dones.es/
Dokumenti
Možda vas zanima i...
- Najava informativnog dana Europske svemirske agencije u svrhu prijave projektnih prijedloga u sklopu drugog nacionalnog ESA poziva u PECS statusu
- Obzor Europa
- Ravnatelj dr. sc. Hrvoje Meštrić sudjelovao na Science and Diplomacy Anticipation sastanku na vrhu u Ženevi
- Ravnatelj Meštrić sudjelovao na neformalnome sastanku ministara nadležnih za visoko obrazovanje i istraživanja u Budimpešti
- Otvorene javne konzultacije u svrhu pripreme preliminarnog stajališta na budući Okvirni program za istraživanje i inovacije - FP10
- Pogledajte sve