Bilateralna suradnja
- područje visokoškolske i znanstvene suradnje.
- područje odgoja i obrazovanja na razini osnovnih i srednjih škola.
RAZMJENA STIPENDIJA
Temeljem bilateralnih programa godišnje se u prosjeku ostvaruje oko 500 mjeseca stipendija hrvatskih državljana u inozemstvu i preko 400 mjeseci stipendija za strane studente i istraživače na hrvatskim visokoškolskim i znanstvenoistraživačkim ustanovama.
Natječaje za usavršavanje u inozemstvu Ministarstvo objavljuje početkom kalendarske godine za akademsku godinu koja slijedi.
U pravilu su to sljedeće kategorije stipendija:
- dodiplomski studij
- poslijediplomski i doktorski studiji
- istraživačke stipendije i studijski boravci
- ljetni jezični tečajevi
PROJEKTNA ISTRAŽIVAČKA SURADNJA
Temeljem bilateralnih programa, a u skladu sa zajedničkim interesima i prioritetnim područjima, Ministarstvo podupire u pravilu dvogodišnje međunarodne znanstvenoistraživačke projekte sa sljedećim zemljama: Albanija, Austrija, Francuska, Indija, Kina, Mađarska, Makedonija, Njemačka, SAD i Slovenija.
U realizaciji je oko 200 bilateralnih znanstvenoistraživačkih projekata iz svih područja znanosti. Ministarstvo znanosti i obrazovanja pokriva isključivo troškove putovanja hrvatskih znanstvenika u inozemstvo i troškove boravka inozemnih partnera u Hrvatskoj (mobility) prema propozicijama utvrđenim provedbenim programima.
Najzastupljeniji su projekti iz prirodnih, biomedicinskih, tehničkih i biotehničkih znanosti.
Odgojno obrazovna suradnja osnovnih i srednjih škola obuhvaća suradnju s odgovarajućim ministarstvima u drugim zemljama, institutima iz područja odgoja i obrazovanja, izravnu suradnju odgojno-obrazovnih ustanova, rad stranih asistenata/lektora stranih jezika u hrvatskim školama, organizaciju hrvatske nastave u inozemstvu, skrb o hrvatskoj nacionalnoj manjini u inozemstvu.
Razmjena stipendija u ovom području odnosi se na stipendije za stručno usavršavanje učitelja i profesora zaposlenih u hrvatskim školama iz područja stranih jezika i povijesti u Francuskoj, Njemačkoj i Izraelu.
Hrvatske škole izravno surađuju na projektima sa školama u drugim zemljama u područjima od zajedničkog interesa kao što su: upravljanje školom, obrazovanje za demokratsko građanstvo, poučavanje o kulturnoj baštini, informacijske i komunikacijske tehnologije, ljudska prava, kao i o drugim temama važnim za razvoj ljudskih potencijala i postizanje društva znanja.
Od 2002. godine, kada je započela suradnja na prvim pilot-projektima, održano je jedanaest sjednica Zajedničkog povjerenstva na kojima je do sada odobreno ukupno 267 znanstvenoistraživačkih projekata.
Na 11. sjednici Zajedničkog povjerenstva održanoj 4. prosinca 2023. godine u Zagrebu, za sufinanciranje u 2024. i 2025. godini odobren je 21 novi znanstvenoistraživački projekt, od kojih je 14 iz područja prirodnih znanosti, tri su iz područja tehničkih znanosti, jedan je iz biomedicinskog područja, jedan iz područja biotehničkih znanosti, a dva su iz društveno-humanističkog područja.
Sljedeći natječaj za prijavu hrvatsko-austrijskih znanstvenoistraživačkih projekata bit će objavljen krajem ožujka 2025. godine.
OBRAZOVNA SURADNJA
Pristupanjem Republike Hrvatske obrazovnim i istraživačkim programima EU-a, osobito kao punopravne članice EU-a, otvoren je put izravnoj suradnji uz programe kao što su ERASMUS+ i Obzor Europa, za čiju provedbu je zadužena Agencija za mobilnost i programe EU-a.
Bilateralna obrazovna i znanstvena suradnja s Republikom Austrijom ostvaruje se na temelju sljedećih međunarodnopravnih akata:
Dokumenti
- Hrvatsko-austrijski projekti 2024./2025. - odobreni (431kb)
- Hrvatsko-austrijski projekti 2022./2023. (421kb)
- Hrvatsko-austrijski projekti 2020./2021. (425kb)
- Obrazac za izradu izvješća nakon prve istraživačke godine (50kb)
- Obrazac za izradu završnog izvješća projektne suradnje (92kb)
- 1. Ugovor između Vlade Republike Hrvatske i Austrijske savezne vlade o znanstveno-tehničkoj suradnji, potpisan u Zagrebu, 12. ožujka 2003. godine (167kb)
- 2. Uredba o objavi Ugovora između Vlade RH i Vlade Republike Austrije o suradnji u području kulture i obrazovanja, potpisan u Beču, 5. listopada 2004. godine (118kb)
- 3. Program suradnje u području kulture i obrazovanja za 2016. - 2019. godinu sukladno članku 13. stavku 1. Ugovora između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Republike Austrije o suradnji u području kulture i obrazovanja, potpisan u Beču, 11. listopada 2016. (3239kb)
Više informacija o mogućnostima studija u Flandriji.
Bilateralna obrazovna i znanstvena suradnja s Kraljevinom Belgijom ostvaruje se na temelju sljedećih međunarodnopravnih akata:
Dokumenti
- 1. Sporazum o suradnji između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Flandrije, potpisan u Zagrebu, 13. studenoga 2006. godine (108kb)
- 2. Sporazum o suradnji između Vlade Republike Hrvatske i Frankofonske zajednice, Regije Valonije i Povjerenstva Frankofonske zajednice Regije Bruxelles-Glavni grad, potpisan u Namuru, 21. prosinca 2010. godine (236kb)
- 3. Program suradnje za razdoblje 2014. - 2015. godine između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Flandrije, potpisan u Delnicama, 18. travnja 2013. godine (2175kb)
Ministarstvo znanosti i obrazovanja RH svake godine izdvaja sredstva za troškove poslijediplomskih i doktorskih studija studenata iz sustava Sveučilišta u Mostaru koji studiraju u Republici Hrvatskoj kao i za Program kapitalne pomoći znanstvenim i obrazovnim ustanovama u Bosni i Hercegovini.
Bilateralna obrazovna, znanstvena i tehnička suradnja s Bosnom i Hercegovinom ostvaruje se na temelju sljedećih potpisanih pravnih akata:
Dokumenti
- 1. Ugovor između Vlade Republike Hrvatske i Vijeća ministara Bosne i Hercegovine o znanstvenoj i tehnološkoj suradnji, potpisan u Zagrebu, 18. prosinca 2002. godine (72kb)
- 2. Ugovor između Vlade Republike Hrvatske i Vijeća ministara Bosne i Hercegovine o kulturnoj, prosvjetnoj i sportskoj suradnji, potpisan u Zagrebu, 18. prosinca 2002. godine (67kb)
STIPENDIJE
Vlada Republike Bugarske svake godine dodjeljuje državljanima Republike Hrvatske dvije jednosemestralne stipendije za preddiplomski/diplomski studij bugarskog jezika i književnosti, kulture i povijesti, četiri stipendije za sudjelovanje na ljetnim seminarima bugarskog jezika i književnosti te stipendije do osam mjeseci godišnje za specijalizacije i znanstvena istraživanja (razmjena ne uključuje medicinu, umjetnost i sport). Natječajni postupak provodi Agencija za mobilnost i programe Europske unije u suradnji s Ministarstvom.
Bilateralna obrazovna i znanstvena suradnja s Republikom Bugarskom ostvaruje se na temelju sljedećih međunarodnopravnih akata:
Dokumenti
- 1. Ugovor o kulturnoj, prosvjetnoj i znanstvenoj suradnji između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Republike Bugarske, potpisan u Zagrebu, 13. lipnja 1995. (72kb)
- 2. Program suradnje između Ministarstva znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske i Ministarstva obrazovanja i znanosti Republike Bugarske u područjima znanosti i obrazovanja za razdoblje 2018. - 2021., potpisan 4. lipnja 2018. godine u Zagrebu (1028kb)
Od 2009. godine do danas održana su 3 zasjedanja hrvatsko - crnogorskog Povjerenstva za znanstvenu i tehnološku suradnju te je do sada ukupno odobreno 43 zajednička znanstveno - istraživačka projekta.
Na zadnjem Natječaju za sufinanciranje hrvatsko - crnogorskih projekata za razdoblje 2015. - 2016. odobreno je novih 16 projekata.
Bilateralna obrazovna i znanstvena suradnja s Crnom Gorom ostvaruje se na temelju sljedećih međunarodnopravnih akata:
Dokumenti
- Odobreni projekti 2017. - 2018. (152kb)
- Obrazac za izradu izvješća nakon prve istrazivačke godine (48kb)
- Obrazac za izradu završnog izvješća (83kb)
- 1. Memorandum o suglasnosti između Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa Republike Hrvatske i Ministarstva obrazovanja i znanosti Crne Gore o suradnji u području obrazovanja, potpisan u Zagrebu, 18. lipnja 2008. godine (75kb)
- 2. Sporazum između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Crne Gore o znanstvenoj i tehnološkoj suradnji, potpisan u Podgorici, 26. siječnja 2009. godine (122kb)
- 3. Program suradnje između Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa Republike Hrvatske i Ministarstva obrazovanja i znanosti Crne Gore u području znanosti, tehnologije i obrazovanja za razdoblje od 2009. – 2012. potpisan u Podgorici 9. srpnja 2009. god (205kb)
- 4. Protokol o znanstvenoj i tehnološkoj suradnji između Republike Hrvatske i Crne Gore za 2017./2018. godinu, potpisan u Zagrebu i Podgorici 29. ožujka 2017. godine (530kb)
Bilateralne stipendije
Lektorati i Katedre za hrvatski odnosno češki jezik provode na matičnim fakultetima u Hrvatskoj i Češkoj natječaje za kratkoročne stipendije za studente kroatistike i bohemistike.
Detaljnije informacije o stipendijama za ljetne tečajeve češkog jezika mogu se pronaći na internet stranicama ISIS-a.
Bilateralna obrazovna i znanstvena suradnja s Češkom Republikom ostvaruje se na temelju sljedećih međunarodnopravnih akata:
Zahvaljujući uspješnoj suradnji između Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih Republike Hrvatske, Agencije za mobilnost i programe Europske unije i Službe za suradnju i kulturnu djelatnost Veleposlanstva Francuske Republike u Zagrebu, hrvatski studenti diplomskih i poslijediplomskih studija mogu svake godine provoditi istraživanja, produbiti svoja znanja ili završiti svoju disertaciju u Francuskoj.
Stipendije se dodjeljuju za diplomski ili poslijediplomski studij, stručno usavršavanje, te usavršavanje francuskoga jezika.
ZNANSTVENA SURADNJA
Bilateralni znanstvenoistraživački projekti u sklopu Programa integriranih akcija „Cogito"
U sklopu Programa integriranih akcija „Cogito“ od 2002. godine do sada sufinancirano je oko 140 hrvatsko-francuskih znanstvenoistraživačkih projekata.
Na 11. sastanku Mješovitoga hrvatsko-francuskog povjerenstva za odabir projekata, koji je održan 1. prosinca 2022. u Zagrebu, odobreno je 11 novih zajedničkih znanstvenoistraživačkih projekata za razdoblje 2023./24., a sredstva koja dodjeljuju hrvatska i francuska strana predstavljaju dodatnu financijsku pomoć znanstvenoistraživačkim ekipama koja je namijenjena isključivo pokrivanju troškova putovanja (u prosjeku po dva putovanja godišnje sa svake strane) i boravka istraživača.
Bilateralna obrazovna i znanstvena suradnja s Francuskom Republikom ostvaruje se na temelju sljedećih međunarodnopravnih akata:
Dokumenti
- Odobreni Cogito projekti 2023./2024. (421kb)
- Odobreni Cogito projekti 2021./2022. (422kb)
- Obrazac za izradu završnog izvješća projektne suradnje (89kb)
- Obrazac za izradu izvješća nakon prve istraživačke godine (48kb)
- 1. Ugovor o kulturnoj, prosvjetnoj, tehničkoj, znanstvenoj i tehnološkoj suradnji između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Francuske Republike, potpisan u Zagrebu, 24. listopada 1994. godine (66kb)
- 2. Memorandum o suradnji na provedbi Hrvatsko-francuskog programa integriranih akcija, potpisan u Zagrebu, 10. listopada 2002. godine (138kb)
- 3. Memorandum o znanstvenoj suradnji između Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa i Nacionalnog centra za znanstvena istraživanja Francuske Republike, potpisan u Zagrebu, 30. listopada 2006. godine (130kb)
- 4. Protokol o djelovanju i razvoju Francuske škole u Zagrebu između Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa i Ministarstva vanjskih poslova Francuske Republike, potpisan u Zagrebu, 30. svibnja 2007. godine (109kb)
- Sporazum o provođenju ispita Školski DELF, potpisan u Zagrebu, 19. ožujka 2019. (200kb)
- Sporazum o provođenju ispita Školski DELF, potpisan u Zagrebu, 19. ožujka 2019. - na francuskom jeziku (209kb)
Vlada Helenske Republike svake godine dodjeljuje državljanima Republike Hrvatske dvije stipendije, svaka od deset mjeseci, za poslijediplomske studije ili istraživanje kao i dvije stipendije, svaka u trajanju od jednog mjeseca, za sudjelovanje na ljetnim tečajevima grčkog jezika i kulture. Natječajni postupak provodi Agencija za mobilnost i programe Europske unije u suradnji s Ministarstvom.
Bilateralna obrazovna i znanstvena suradnja s Helenskom Republikom ostvaruje se na temelju sljedećih međunarodnopravnih akata:
Dokumenti
- 1. Ugovor između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Republike Grčke o suradnji na području kulture, prosvjete i znanosti, potpisan u Ateni, 10. ožujka 1995. (69kb)
- 2. Program kulturne, obrazovne i znanstvene suradnje između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Helenske Republike za godine 2017., 2018. i 2019., potpisan 31. svibnja 2017. godine u Ateni (171kb)
Dokumenti
- 1. Sporazum između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Republike Indije o suradnji na području kulture, znanosti, tehnologije i športa, potpisan u New Delhiju, 5. ožujka 1999. godine (177kb)
- 2. Program suradnje u području znanosti i tehnologije između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Republike Indije za razdoblje 2005. - 2008. godine, potpisan u Zagrebu, 18. svibnja 2005. godine (294kb)
- 3. Program razmjene između Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa Republike Hrvatske i Ministarstva za ljudske resurse Republike Indije o suradnji u području obrazovanja, potpisan u New Delhiju, 19. travnja 2006. (329kb)
- 4. Zapisnik I. sastanka Hrvatsko-indijskog mješovitog povjerenstva za znanost i tehnologiju, potpisan u New Delhiju, 19. travnja 2006. (197kb)
- 5. Zajednička deklaracija ministra znanosti, obrazovanja i športa RH i ministra znanosti, tehnologije i geoznanosti Republike Indije, potpisana u Zagrebu, 2. veljače 2007. godine (319kb)
- 6. Zapisnik II. sastanka Hrvatsko-indijskog mješovitog povjerenstva za znanost i tehnologiju, potpisan u New Delhiju, 18. svibnja 2007. godine (143kb)
Vlada Talijanske Republike dodjeljuje svake godine državljanima Republike Hrvatske mjesečne stipendije, u skladu s propozicijama godišnjeg javnog natječaja Ministarstva vanjskih poslova i međunarodne suradnje Talijanske Republike. Natječajni postupak provodi Veleposlanstvo Talijanske Republike u Zagrebu u suradnji s Ministarstvom znanosti, obrazovanja i sporta Republike Hrvatske.
Bilateralna obrazovna i znanstvena suradnja s Talijanskom Republikom ostvaruje se na temelju sljedećih međunarodnopravnih akata:
Dokumenti
- 1. Ugovor o znanstvenoj i tehnološkoj suradnji između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Talijanske Republike, potpisan u Rimu, 29. listopada 1999. godine (73kb)
- 2. Ugovor između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Talijanske Republike o suradnji u području kulture i obrazovanja, potpisan u Zagrebu, 16. listopada 2008. godine (52kb)
- 3. Zajednička izjava koju su prigodom 3. sastanka Koordinacijskog odbora ministara Vlade Republike Hrvatske i Vlade Talijanske Republike, 18. siječnja 2018. (629kb)
- 4. Izvršni program suradnje u područjima kulture i obrazovanja između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Talijanske Republike za godine 2015. - 2019., potpisan u Rimu, 21. listopada 2015. godine (4056kb)
Dokumenti
- 1. Ugovor između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Države Izrael o suradnji na području kulture, prosvjete i znanosti, potpisan u Jeruzalemu, 30. listopada 2001. godine (77kb)
- 2. Zajednička deklaracija ministra znanosti, obrazovanja i športa Republike Hrvatske i ministra znanosti, kulture i športa Države Izrael, potpisana u Jeruzalemu 15. srpnja 2007. godine (72kb)
- 3. Provedbeni program znanstvene i tehnološke suradnje između Ministarstva znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske i Ministarstva znanosti i tehnologije Države Izrael, potpisan 29. svibnja 2018. godine u Jeruzalemu (1065kb)
- 4. Memorandum o suglasnosti o suradnji u području poučavanja o holokaustu između Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta Republike Hrvatske, Agencije za odgoj i obrazovanje Republike Hrvatske i Yad Vashem, 2. lipnja 2013. (642kb)
- 5. Program kulturne i obrazovne suradnje između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Države Izraela za godine 2016. - 2019., potpisan u Jeruzalemu, 30. svibnja 2016. godine (2534kb)
- Memorandum o suglasnosti između Ministarstva znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske, Agencije za odgoj i obrazovanje RH i Yad Vashema - svjetskog centra za sjećanje na holokaust o suradnji u području poučavanja o holokaustu, potpisan 4. 7. 2017. (808kb)
- Memorandum o suglasnosti između Ministarstva znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske, Agencije za odgoj i obrazovanje Republike Hrvatske i Yad Vashema – potpisan 29. srpnja 2019. (241kb)
Bilateralne stipendije
Vlada Japana putem japanskog Ministarstva obrazovanja, kulture, sporta, znanosti i tehnologije (MEXT) državljanima Republike Hrvatske dodjeljuje svake godine
- jednu stipendiju za studij u Japanu u trajanju od najmanje 4 godine, uz jednogodišnju pripremu za studij koja uključuje intenzivno učenje japanskog jezika
- jednu stipendiju za poslijediplomski (istraživački) boravak u Japanu u trajanju od najmanje 1,5 godine, koja uključuje obvezno šestomjesečno učenje japanskog jezika
- stipendije za usavršavanje japanskog jezika za studente japanologije iz Republike Hrvatske
Stipendije Zaklade Matsumae International Foundation za istraživački boravak u Japanu
Japanska zaklada Matsumae International Foundation dodjeljuje stipendije za istraživački boravak u Japanu u trajanju od 3 do 6 mjeseci. Stipendije su namijenjene doktorima znanosti mlađim od 41 godine s dobrim poznavanjem engleskog ili japanskog jezika. Prednost imaju istraživanja u području prirodnih tehničkih znanosti ili medicine. Cjelokupan natječajni postupak provodi izravno Matsumae International Foundation.
Bilateralna obrazovna i znanstvena suradnja s Japanom ostvaruje se na temelju sljedećih međunarodnopravnih akata:
- između Vlade SFRJ i Vlade Japana o suradnji u oblasti znanosti i tehnologije, potpisan u Tokiju, 22. svibnja 1981. godine
- o kulturnoj suradnji između FNRJ i Japana, potpisan u Tokiju, 15. ožujka 1968. godine, oba preuzeta i važeća od 8. listopada 1991. godine na temelju notifikacije o sukcesiji Ugovora
Dokumenti
- 3. Pismo namjere između Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa RH i Japanskog društva za promociju znanosti, potpisano u Tokiju, 7. ožujka 2006. godine (27kb)
- 4. Memorandum između Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa RH i Ministarstva obrazovanja, kulture, športa, znanosti i tehnologije Japana o suradnji u području obrazovanja, športa, znanosti i tehnologije, potpisan u Tokiju, 5. ožujka 2008. (38kb)
- 5. Memorandum između Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa RH i Japanske agencije za znanost i tehnologiju o znanstveno-istraživačkoj suradnji, potpisan u Splitu, 27. ožujka 2009. godine (78kb)
Dokumenti
- 1. Memorandum o suglasnosti između Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa RH i Ministarstva naprednog obrazovanja i tehnologije provincije Alberta o suradnji u područjima obrazovanja, znanosti i tehnologije, potpisan u Edmontonu, 9. studenoga 2010. (21kb)
- 2. Memorandum o suglasnosti između Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta RH i Uprave Sveučilišta Alberta, koju predstavlja Filozofski fakultet, sa sjedištem u Edmontonu, Alberta, Kanada, potpisan u Zagrebu i Edmontonu 10. lipnja 2016. (796kb)
Vlada Narodne Republike Kine svake godine dodjeljuje državljanima Republike Hrvatske 8 stipendija za preddiplomski, diplomski i poslijediplomski studij ili stručno usavršavanje.
Budući da se većina studijskih programa provodi na kineskom jeziku, stipendistima koji ne vladaju kineskim jezikom osigurava se učenje kineskog jezika u NR Kini u trajanju od jedne akademske godine prije početka provedbe studijskog programa.
Natječajni postupak provodi Agencija za mobilnost i programe Europske unije u suradnji s Ministarstvom znanosti i obrazovanja.
ZNANSTVENA SURADNJA:
Od 1998. godine do danas održano je devet zasjedanja hrvatsko-kineskog Povjerenstva za znanstvenu i tehnološku suradnju te je do sada ukupno odobreno 165 zajedničkih znanstveno-istraživačkih projekata.
Na zadnji Natječaj za sufinanciranje hrvatsko-kineskih znanstveno-istraživačkih projekata za razdoblje 2019. - 2021. godine, koji je bio otvoren svim znanstvenim institutima i visokim učilištima Republike Hrvatske i NR Kine te obuhvaćao sva znanstvena područja, u Hrvatskoj i Kini zaprimljeno je 55 projektnih prijedloga.
Hrvatsko-kinesko Povjerenstvo za znanstvenu i tehnološku suradnju održalo je 28. listopada 2019. godine u Zagrebu svoje 9. zasjedanje te je u skladu s prioritetima i odredbama obiju stranaka odabralo za sufinanciranje novih 35 projekata za razdoblje 2019. - 2021. godine.
Sljedeći natječaj za sufinanciranje hrvatsko-kineskih znanstveno-istraživačkih projekata za razdoblje 2022. - 2024. bit će objavljen u prvoj polovici 2021. godine.
Bilateralna obrazovna i znanstvena suradnja s Narodnom Republikom Kinom ostvaruje se na temelju sljedećih međunarodnopravnih akata:
Dokumenti
- Obrazac za izradu izvješća nakon prve istraživačke godine (48kb)
- Obrazac za izradu završnog izvješća projektne suradnje (83kb)
- Odobreni projekti - Hrvatska - Kina - 2024. - 2026. (13kb)
- Popis odobrenih znanstveno-istraživačkih projekata za razdoblje 2017. - 2019. (160kb)
- Popis odobrenih projekata 2019. - 2021. (255kb)
- 1. Ugovor o kulturnoj i prosvjetnoj suradnji između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Narodne Republike Kine, potpisan u Pekingu, 7. lipnja 1993. godine (70kb)
- 2. Ugovor o znanstvenoj i tehnološkoj suradnji između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Narodne Republike Kine, potpisan u Pekingu, 11. travnja 1994. godine (61kb)
- 3. Ugovor o osnivanju međuvladinog hrvatsko-kineskog povjerenstva za znanstvenu i tehnološku suradnju između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Narodne Republike Kine, potpisan u Pekingu, 6. listopada 1997. godine (150kb)
- 4. Program suradnje u području obrazovanja između Ministarstva znanosti i obrazovanja RH i Ministarstva obrazovanja Narodne Republike Kine za razdoblje 2018. - 2022. godine, potpisan u Sofiji, 7. srpnja 2018. godine (898kb)
- Protokol 9. zasjedanja hrvatsko-kineskog Povjerenstva za znanstvenu i tehnološku suradnju, potpisan u Zagrebu 28. listopada 2019. godine (188kb)
Bilateralne stipendije
Vlada Republike Mađarske, posredstvom mađarske Tempus zaklade (Tempus Public Foundation), dodjeljuje državljanima Republike Hrvatske stipendije za sveučilišni prediplomski/diplomski jednosemestralni studij, doktorski studij, kraći studijski boravak i ljetni tečaj jezika za studente hungarologije. Natječajni postupak provodi Ministarstvo znanosti i obrazovanja i Agencija za mobilnost i programe EU u suradnji s mađarskom Tempus zakladom.
ZNANSTVENA SURADNJA
Bilateralni znanstveno-istraživački projekti
Na temelju Sporazuma dviju vlada o znanstvenoj i tehnološkoj suradnji, od 2005. do 2017. godine održana su četiri zasjedanja Mješovitog povjerenstva za znanstvenu i tehnološku suradnju te je prihvaćeno ukupno 100 projekata i 4 radionice.
Bilateralna obrazovna i znanstvena suradnja s Republikom Mađarskom ostvaruje se na temelju sljedećih međunarodnopravnih akata:
Dokumenti
- Obrazac za izradu izvješća nakon prve istraživačke godine (49kb)
- Obrazac za izradu završnog izvješća (114kb)
- Program suradnje između Ministarstva znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske i Ministarstva inovacija i tehnologije te Ministarstva ljudskih resursa Mađarske u područjima obrazovanja i znanosti 2021. - 2025. (1004kb)
- Popis odobrenih projekata 2019. - 2020. - Mađarska (108kb)
- Odobreni projekti 2017. - 2019. (329kb)
- 1. Ugovor o kulturnoj, prosvjetnoj i znanstvenoj suradnji između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Republike Mađarske, potpisan u Zagrebu, 16. ožujka 1994. godine (71kb)
- 2. Sporazum između Republike Hrvatske i Republike Mađarske o zaštiti hrvatske manjine u Republici Mađarskoj i mađarske manjine u Republici Hrvatskoj, potpisan u Osijeku, 5. travnja 1995. godine (111kb)
- 3. Sporazum između Vlade RH i Vlade Republike Mađarske o priznavanju svjedodžbi o školskoj spremi, diploma i stupnjeva visokoškolskog obrazovanja stečenih u RH i Republici Mađarskoj, potpisan u Budimpešti, 16. lipnja 1997. godine (69kb)
- 4. Ugovor između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Republike Mađarske o znanstvenoj i tehnološkoj suradnji, potpisan u Zagrebu, 25. siječnja 2002. godine (72kb)
- 5. Program suradnje između Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta Republike Hrvatske i Ministarstva ljudskih resursa Mađarske u područjima obrazovanja i znanosti za razdoblje 2014. do 2017. godine, potpisan 11. studenoga 2014. godine u Budimpešti (4042kb)
- 6. Protokol Zajedničkog povjerenstva za znanstvenu i tehnološku suradnju između Republike Hrvatske i Mađarske, potpisan u Zagrebu i Budimpešti u veljači 2017. godine (651kb)
- Protokol Zajedničkog povjerenstva za znanstvenu i tehnološku suradnju između Republike Hrvatske i Mađarske, potpisan u Zagrebu i Budimpešti u prosincu 2018. godine (193kb)
Bilateralne stipendije
Vlada Republike Sjeverne Makedonije dodjeljuje državljanima Republike Hrvatske do dvadeset i četiri (24) mjesečne stipendije za napredne studije na visokim učilištima u trajanju od 3 do 6 mjeseci za kandidate do 26 godina starosti te dvije (2) stipendije za studente makedonskoga jezika za sudjelovanje u ljetnoj školi makedonskog jezika u Ohridu.
Natječajni postupak provodi Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih putem Agencije za mobilnost i programe EU.
Bilateralna obrazovna i znanstvena suradnja s Republikom Sjevernom Makedonijom ostvaruje se na temelju sljedećih međunarodnopravnih akata:
Dokumenti
- 1. Ugovor o kulturnoj i prosvjetnoj suradnji između Vlade RH i Vlade Republike Makedonije, potpisan u Skopju, 4. prosinca 1995. (90kb)
- 2. Ugovor o znanstvenoj i tehnološkoj suradnji između Vlade RH i Vlade Republike Makedonije, potpisan u Skopju, 14. siječnja 1997. (92kb)
- 3. Sporazum između RH i Republike Makedonije o zaštiti prava hrvatske manjine u Republici Makedoniji i makedonske manjine u RH, potpisan u Splitu 13. listopada 2007. godine (107kb)
- Program suradnje između Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih Republike Hrvatske i Ministarstva obrazovanja i znanosti Republike Sjeverne Makedonije o suradnji u području obrazovanja za razdoblje od 2024. do 2028. godine (Zagreb, 29. 8. 2024.) (184kb)
- na razini Stalne hrvatsko-bavarske komisije pri Bavarskom državnom ministarstvu znanosti, istraživanja i umjetnosti, Bavarskom visokoškolskom centru za srednju, istočnu i jugoistočnu Europu (BAYHOST) i Bavarskom državnom ministarstvu obrazovanja
- na razini Mješovite komisije između Hrvatske i Baden-Württemberga
- na saveznoj razini, u području projektne suradnje preko Njemačke službe za akademsku razmjenu (DAAD)
- The Alexander von Humboldt Foundation
STIPENDIJE
Informacije o stipendijama za hrvatske državljane u Njemačkoj nalaze se na internet stranicama Veleposlanstva Savezne Republike Njemačke u Zagrebu.
Bilateralne stipendije BAYHOST
Bavarsko državno ministarstvo znanosti, istraživanja i umjetnosti putem Bavarskog visokoškolskog centra za srednju, istočnu i jugoistočnu Europu (BAYHOST - Bayerisches Hochschulzentrum für Mittel-, Ost- und Südosteuropa) nudi kandidatima iz Hrvatske godišnje stipendije za poslijediplomsko i doktorsko usavršavanje u Bavarskoj.
ZNANSTVENA SURADNJA
Projektna bilateralna suradnja može se ostvariti prijavom na natječaje iz Programa zajedničkog poticanja razmjene sudionika na zajedničkim hrvatsko-njemačkim projektima preko DAAD-a, pri čemu prednost imaju mladi voditelji i sudionici na projektima. Natječaj je otvoren svake godine u proljetnim mjesecima.
Bilateralna obrazovna i znanstvena suradnja sa Saveznom Republikom Njemačkom ostvaruje se na temelju sljedećih međunarodnopravnih akata:
Dokumenti
- Odobreni projekti MZO - DAAD 2024./2025. (408kb)
- Odobreni projekti MZO - DAAD 2023./2024. (414kb)
- Odobreni projekti MZO - DAAD 2022./2023. (417kb)
- Odobreni projekti MZO - DAAD 2021./2022. (420kb)
- Obrazac za izradu završnog izvješća projektne suradnje (89kb)
- Obrazac za izradu izvješća nakon prve istraživačke godine (48kb)
- 1. Sporazum o kulturnoj suradnji između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Savezne Republike Njemačke s Protokolom, potpisan u Zagrebu, 26. kolovoza 1994. godine (114kb)
- 2. Ugovor između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Savezne Republike Njemačke o tehničkoj suradnji, potpisan u Zagrebu, 15. siječnja 1999. godine (113kb)
- 3. Protokol 6. sjednice Mješovitog hrvatsko-njemačkog stručnog povjerenstva za obrazovanje hrvatskih učenica i učenika u Saveznoj Republici Njemačkoj, potpisan u Zagrebu i Düsseldorfu 27. svibnja 2021. godine (3942kb)
- 4. Program zajedničkog poticanja razmjene sudionika u projektima između Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa Republike Hrvatske i Njemačke službe za akademsku razmjenu (DAAD), potpisan 23. svibnja 2005. godine (127kb)
- 5. Zapisnik 34. sjednice Stalne hrvatsko-bavarske komisije, potpisan u Münchenu, 4. svibnja 2022. godine (363kb)
- 6. Zajedničko priopćenje s 12. sjednice Mješovite međuvladine komisije između Hrvatske i Baden-Württemberga, potpisano u Mannheimu, 15. siječnja 2024. godine (222kb)
Lektorati i Katedre za hrvatski odnosno poljski jezik provode na matičnim fakultetima u Hrvatskoj i Poljskoj natječaje za kratkoročne stipendije za studente kroatistike i polonistike.
Bilateralna obrazovna i znanstvena suradnja s Republikom Poljskom ostvaruje se na temelju sljedećih međunarodnopravnih akata:
Institut Camões svake godine dodjeljuje stipendije namijenjene studentima portugalskog jezika i književnosti za sveučilišni diplomski studij, poslijediplomski studij te ljetne tečajeve. Natječaj za stipendije provodi katedra za portugalski jezik i književnost pri Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu.
Bilateralna obrazovna i znanstvena suradnja s Portugalskom Republikom ostvaruje se na temelju sljedećih međunarodnopravnih akata:
Dokumenti
- 1. Ugovor između Republike Hrvatske i Portugalske Republike o suradnji na području kulture, prosvjete i znanosti, potpisan u Lisabonu, 14. travnja 1998. (70kb)
- 2. Program suradnje između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Portugalske Republike u području jezika, obrazovanja i znanosti, kulture, športa i mladih za razdoblje 2018. - 2021., potpisan 11. svibnja 2018. godine u Lisabonu (2274kb)
- 3. Memorandum o suglasnosti između Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta Republike Hrvatske i Ministarstva obrazovanja i znanosti Portugalske Republike o suradnji u područjima znanosti i tehnologije, potpisan u Zagrebu, 26. svibnja 2015. godine (676kb)
Dokumenti
- 1. Ugovor o prosvjetnoj, kulturnoj i znanstvenoj suradnji između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Rumunjske, potpisan u Zagrebu, 19. svibnja 1993. (332kb)
- 2. Protokol o znanstvenoj i tehnološkoj suradnji između Ministarstva znanosti i tehnologije RH i Ministarstva istraživanja i tehnologije Rumunjske, potpisan u Bukureštu, 19. travnja 1994. (146kb)
- 3. Program suradnje između Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta Republike Hrvatske i Ministarstva nacionalnog obrazovanja Rumunjske u području obrazovanja za razdoblje 2014. do 2017. godine, potpisan 26. studenoga 2014. godine u Zagrebu (1345kb)
Bilateralna obrazovna i znanstvena suradnja s Ruskom Federacijom ostvaruje se na temelju sljedećih međunarodnopravnih akata:
- Sporazum o znanstveno-tehničkoj suradnji, potpisan u Beogradu 19. prosinca 1955. godine, objavljen u dodatku Sl. l. SFRJ broj 12/56., preuzet na temelju sukcesije od 8. listopada 1991. godine (NN, broj 4/98)
- Sporazum o kulturnoj, znanstvenoj i prosvjetnoj suradnji između SFRJ i SSSR, potpisan Beogradu 24. svibnja 1974. godine, objavljen u dodatku Sl. l. SFRJ broj 9/76, preuzet na temelju sukcesije od 8. listopada 1991. godine (NN, broj 4/98)
- Sporazum između SIV Skupštine SFRJ i Vlade SSSR o uzajamnom priznavanju dokumenata o obrazovanju i naučnim stupnjevima, potpisan u Beogradu 15. ožujka 1988. godine, objavljen u dodatku Sl. l. SFRJ broj 10/89, preuzeti i važeći od 8. listopada 1991 godine na temelju notifikacije o sukcesiji Ugovora (objavljeno u NN Međunarodni ugovori, broj 4/98)
- Sporazum između Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa Republike Hrvatske i Ministarstva obrazovanja i znanosti Ruske Federacije o suradnji u području obrazovanja i znanosti
U Moskvi je od 4. do 5. listopada 2019. godine, sukladno zaključcima prvog sastanka Hrvatsko-ruske radne skupine za znanstvenu i tehničku suradnju, održan Znanstveni seminar hrvatskih i ruskih znanstvenika na Nacionalnom sveučilištu za znanost i tehnologiju „MISIS“. Konferenciju su organizirali Ministarstvo znanosti i visokog obrazovanja Ruske Federacije i Ministarstvo znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske.
Program konferencije uključivao je plenarnu sjednicu te 5 tematskih dijelova:
- Biomedicina i biotehnologija
- Energija
- Alternativni izvori energije
- Informacijske i komunikacijske tehnologije
- predstavljanje postera.
Broj sudionika registriranih na web stranici Konferencije bio je 267. Sudjelovalo je 156 ljudi, uključujući sudionike iz 20 regija Rusije, 30 stranih znanstvenika, 71 mladi znanstvenik, uključujući 17 doktora znanosti.
Na plenarnom zasjedanju saslušano je šest izvještaja. Ukupno je bilo održano 61 izlaganje i 34 prezentacija postera u odjeljcima.
Na temelju rezultata Seminara odlučeno je nastaviti razgovor o mogućnostima bilateralne korisne suradnje u Republici Hrvatskoj, u Dubrovniku 2020. godine.
Bilateralne stipendije - Fulbrightov program
Fulbrightov program provodi se u suradnji s Veleposlanstvom Sjedinjenih Američkih Država u Zagrebu i Agencijom za mobilnost i programe Europske unije. Stipendije se dodjeljuju u preddoktorskoj i postdoktorskoj kategoriji za studijske boravke u SAD-u te u kategoriji "Hubert H. Humphrey" za stručno-znanstveni boravak u SAD-u. Natječaj se objavljuje svake godine krajem veljače i otvoren je do kraja travnja.
Od ulaska Republike Hrvatske u Europsku uniju hrvatskim državljanima dostupan je Program Fulbright-Schuman za stipendiranje državljana Europske unije. Program Fulbright-Schuman administrira Povjerenstvo za obrazovnu razmjenu između Sjedinjenih Američkih Država i Kraljevine Belgije, a zajednički financiraju Vlada SAD-a i Uprava za obrazovanje i kulturu Europske komisije. Informacije se nalaze na sljedećoj adresi.
ZNANSTVENA SURADNJA
Suradnja na bilateralnim znanstvenoistraživačkim projektima uspostavlja se tako što američki znanstvenik preko svoje ustanove prijavi prijedlog projekta nadležnoj agenciji u SAD-u (npr. National Science Foundation, National Institutes of Health) i uključi hrvatskog znanstvenika kao suradnika na projektu. Slijedi evaluacija u SAD-u te ako je ishod pozitivan i projektu se dodijele sredstva s američke strane, hrvatski znanstvenik može preko svoje ustanove zatražiti sufinanciranje od MZO-a.
Bilateralna obrazovna i znanstvena suradnja sa Sjedinjenim Američkim Državama ostvaruje se na temelju sljedećih međunarodnopravnih akata:
Dokumenti
- 1. Ugovor između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Sjedinjenih Američkih Država o znanstvenoj i tehnološkoj suradnji, potpisan u Zagrebu, 27. rujna 2004. godine (339kb)
- 2. Pismo namjere o Fulbrightovom programu između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Sjedinjenih Američkih Država, potpisano u Zagrebu, 27. listopada 1992. godine (180kb)
Bilateralne stipendije
Programom suradnje predviđene su stipendije za dio visokoškolskog studija prvog i drugog stupnja tj. preddiplomskog i diplomskog sveučilišnog studija ili doktorskog tj. poslijediplomskog studija na visokim učilištima u ukupnom trajanju od petnaest (15) mjeseci godišnje.
Stipendije mogu biti podijeljene u nekoliko kraćih razdoblja. Za visokoškolski studij prvog i drugog stupnja tj. preddiplomski i diplomski sveučilišni studij u trajanju od najmanje četiri (4) mjeseca, a za doktorski tj. poslijediplomski studij u trajanju od najmanje jednog (1) mjeseca.
Bilateralna obrazovna i znanstvena suradnja sa Slovačkom Republikom ostvaruje se na temelju sljedećih međunarodnopravnih akata:
Dokumenti
- 1. Ugovor o kulturnoj, prosvjetnoj, znanstvenoj i športskoj suradnji između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Slovačke Republike, potpisan u Bratislavi, 5. svibnja 1995. (181kb)
- 2. Ugovor između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Slovačke Republike o priznavanju istovrijednosti isprava o obrazovanju izdanih u Republici Hrvatskoj i Slovačkoj Republici, potpisan u Bratislavi, 16. veljače 1999. (172kb)
- 3. Program suradnje između Ministarstva znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske i Ministarstva obrazovanja, znanosti, istraživanja i sporta Slovačke Republike za razdoblje 2018.do 2022. godine, potpisan 19. siječnja 2018. godine u Zagrebu (1399kb)
STIPENDIJE
Stipendije za mlade znanstvenike i studente doktorskih studija
Hrvatski znanstvenici i studenti doktorskih studija mogu se prijaviti na natječaje slovenske agencije Ad futura kao i na natječaje za mlade znanstvenike u Republici Sloveniji koje provode Javna agencija za istraživačku djelatnost Republike Slovenije i Javna agencija za tehnološki razvoj Republike Slovenije.
ZNANSTVENA SURADNJA
Bilateralni znanstveno-istraživački projekti
Na temelju Sporazuma dviju vlada o znanstvenoj i tehnološkoj suradnji, od 1997. do 2023. godine održano je 18 zasjedanja Zajedničkog povjerenstva za znanstvenu i tehnološku suradnju te su do sada ukupno odobrena 743 zajednička znanstveno-istraživačka projekta i 7 tematskih konferencija. Na osamnaestom zasjedanju Zajedničkog povjerenstva, održanom 24. veljače 2023. godine u Ljubljani, ova intenzivna suradnja nastavljena je prihvaćanjem 50 novih znanstveno-istraživačkih projekata za razdoblje 2023. - 2025.
Sljedeći natječaj za sufinanciranje zajedničkih znanstveno-istraživačkih projekata između dviju država objavit će se do 15. veljače 2024. godine.
Bilateralna obrazovna i znanstvena suradnja s Republikom Slovenijom ostvaruje se na temelju sljedećih međunarodnopravnih akata:
Dokumenti
- Protokol 18. zasjedanja Zajedničkog povjerenstva za znanstvenu i tehnološku suradnju između Republike Hrvatske i Republike Slovenije (221kb)
- Odobreni projekti 2025. - 2026. (17kb)
- Odobreni projekti u sklopu zajedničke hrvatsko-slovenske suradnje za razdoblje 2023. - 2025. (393kb)
- Odobreni projekti HR-SLO 2020./2021. (673kb)
- Javna agencija za tehnološki razvoj Republike Slovenije
- Javna agencija za istraživačku djelatnost Republike Slovenije
- Obrazac za izradu izvješća nakon prve istraživačke godine (49kb)
- Obrazac za izradu završnog izvješća projektne suradnje (84kb)
- 1. Sporazum između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Republike Slovenije o kulturnoj i prosvjetnoj suradnji, potpisan u Zagrebu, 7. veljače 1994. godine (164kb)
- 2. Sporazum između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Republike Slovenije o znanstvenoj i tehnološkoj suradnji, potpisan na Brdu kod Kranja, 8. srpnja 1994. godine (170kb)
- Protokol 17. zasjedanja Zajedničkog povjerenstva za znanstvenu i tehnološku suradnju između Republike Hrvatske i Republike Slovenije, potpisan u Zagrebu 24. siječnja 2020. godine (175kb)
Na Petom zasjedanju Zajedničkog povjerenstva održanom 22. ožujka 2016. godine u Beogradu ova suradnja nastavljena je prihvaćanjem 52 nova znanstveno-istraživačka projekata za razdoblje 2016. - 2017.
Bilateralna suradnja s Republikom Srbijom ostvaruje se na temelju sljedećih pravnih akata:
Dokumenti
- Odobreni projekti RH - RS 2019./2020. (41kb)
- Odobreni projekti 2016. - 2017. (1070kb)
- Obrazac za izradu izvješća nakon prve istraživačke godine (48kb)
- Obrazac za izradu završnog izvješća projektne suradnje (83kb)
- 1. Ugovor između Vlade RH i Savezne Vlade Savezne Republike Jugoslavije o suradnji u području kulture i prosvjete, potpisan u Beogradu, 23. travnja 2002. godine (95kb)
- 2. Memorandum o započinjanju programa znanstveno-tehnološke suradnje između RH i Republike Srbije (308kb)
- 3. Memorandum o suglasnosti između Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa Republike Hrvatske i Ministarstva prosvjete Republike Srbije o suradnji u području jezika i književnosti, potpisan u Beogradu 20. ožujka 2009. godine (23kb)
- 4. Protokol petog zasjedanja Mješovitog povjerenstva za znanstvenu i tehnološku suradnju između Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta Republike Hrvatske i Ministarstva prosvjete, znanosti i tehnološkog razvoja Republike Srbije, potpisan u Beogradu, (682kb)
- Protokol 6. zasjedanja Mješovitog povjerenstva za znanstvenu i tehnološku suradnju Ministarstva znanosti i obrazovanja RH i Ministarstva prosvjete, znanosti i tehnološkog razvoja RS, potpisan u Zagrebu i Beogradu u travnju 2019. (135kb)
STIPENDIJE
Svake godine Vlada Kraljevine Španjolske objavljuje Natječaj za stipendije iz područja španjolskog jezika i kulture, kao i poslijediplomske i doktorske studije, te boravke u svrhu znanstvenoistraživačkog rada u Kraljevini Španjolskoj.
Cjelokupan natječajni postupak i odabir kandidata provodi samostalno španjolska strana (Španjolska agencija za međunarodnu suradnju - AECI).
Bilateralna obrazovna i znanstvena suradnja s Kraljevinom Španjolskom ostvaruje se na temelju sljedećih međunarodnopravnih akata:
Dokumenti
- 1. Ugovor o kulturnoj, prosvjetnoj i znanstvenoj suradnji između Republike Hrvatske i Kraljevine Španjolske, potpisan u Madridu, 21. srpnja 1997. godine (96kb)
- 2. Memorandum o suglasnosti između Ministarstva znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske i Ministarstva znanosti, inovacija i sveučilišta Kraljevine Španjolske o suradnji na istraživanjima fuzije, potpisan 20. lipnja 2018. godine u Madridu (692kb)
Bilateralne stipendije
Vlada Švicarske Konfederacije dodjeljuje državljanima Republike Hrvatske svake godine 2 devetomjesečne poslijediplomske stipendije za sva područja znanosti te jednu devetomjesečnu stipendiju za umjetničko usavršavanje u Švicarskoj.
Natječajni postupak provodi Ministarstvo znanosti i obrazovanja i Agencija za mobilnost i programe EU u suradnji s Veleposlanstvom Švicarske Konfederacije u Zagrebu.
ZNANSTVENA SURADNJA
Bilateralni znanstveno-istraživački projekti
Znanstvenoistraživačka projektna suradnja sa Švicarskom Konfederacijom ostvaruje se izravno između znanstveno-istraživačkih ustanova i ne postoje obostrani ugovori ili programi o suradnji na razini vlada dviju zemalja.
Švicarski nacionalni fond za znanstvena istraživanja (SNSF) od 2001. godine otvorio je mogućnost izravne prijave hrvatskim znanstvenicima za sljedeće oblike suradnje: znanstveno-istraživački projekti, potpore za pripremu projekata i institucionalna partnerstva.
Bilateralna obrazovna i znanstvena suradnja sa Švicarskom konfederacijom ostvaruje se na temelju sljedećih međunarodnopravnih akata:
1. o tehničkoj suradnji između SFRJ i Švicarske Konfederacije, potpisan u Bernu 1. prosinca 1966. godine, objavljen u NN 9/97, preuzet je i važeći od 8. listopada 1991. godine na temelju notifikacije o sukcesiji Ugovora (NN MU 1/97).
Bilateralne stipendije
Vlada Republike Turske svake godine dodjeljuje državljanima Republike Hrvatske 2 stipendije za istraživački boravak u trajanju od 2 do 8 mjeseci, 1 stipendiju za poslijediplomski studij (isključena stipendija za specijalizaciju iz područja medicine). Ove stipendije, prema potrebi, uključuju i jednogodišnje učenje turskog jezika, a natječajni postupak provodi Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa u suradnji s Veleposlanstvom Republike Turske u Zagrebu.
Vlada Republike Turske svake godine dodjeljuje do 20 stipendija za ljetni tečaj turskoga jezika, namijenjen studentima turkologije, a natječajni postupak provodi Katedra za turkologiju na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu.
Bilateralna obrazovna i znanstvena suradnja s Republikom Turskom ostvaruje se na temelju sljedećih međunarodnopravnih akata:
Dokumenti
- 1. Ugovor između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Republike Turske o prosvjetnoj i kulturnoj suradnji, potpisan u Ankari, 12. lipnja 1996. godine (215kb)
- 2. Ugovor između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Republike Turske o znanstvenoj, tehnološkoj i visokoškolskoj suradnji, potpisan u Ankari, 19. lipnja 1996. (141kb)
- 3. Protokol između Ministarstva znanosti i tehnologije Republike Hrvatske i Vijeća za znanstvena i tehnička istraživanja Republike Turske (TÜBITAC) o suradnji na području znanosti i tehnologije, potpisan u Ankari, 19. travnja 1998. (121kb)
- 4. Memorandum o suglasnosti o suradnji na području visoke naobrazbe između Ministarstva znanosti i tehnologije Republike Hrvatske i Savjeta visoke naobrazbe Republike Turske (YÖK), potpisan u Ankari, 10. veljače 1999. (174kb)
- 5. Okvirni program između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Republike Turske o suradnji u području obrazovanja, znanosti, kulture i umjetnosti, mladeži i športa, sredstva javnog priopćavanja i međuljudskih kontakata, potpisan u Ankari 5. prosinca 2006. (615kb)
- 6. Izvršni program između Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta Republike Hrvatske i Vijeća za znanstvena i tehnička istraživanja Republike Turske (TÜBİTAK) na području znanosti i tehnologije, potpisan 10. ožujka 2015. godine u Ankari (1477kb)
Lektorati i Katedre za hrvatski odnosno ukrajinski jezik provode na matičnim fakultetima u Hrvatskoj i Ukrajini natječaje za kratkoročne stipendije za studente kroatistike i ukrajinistike.
Bilateralna obrazovna i znanstvena suradnja s Ukrajinom ostvaruje se na temelju sljedećih međunarodnopravnih akata:
Dokumenti
- 1. Sporazum između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Ukrajine o suradnji na području kulture, prosvjete, znanosti i tehnologije, potpisan u Zagrebu, 5. lipnja 1997. (96kb)
- 2. Program obrazovne, znanstvene i tehnološke suradnje između Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa Republike Hrvatske i Ministarstva obrazovanja i znanosti Ukrajine za akademske godine 2007. - 2009., potpisan 31. svibnja 2007. u Zagrebu (120kb)
Svake godine u prosincu raspisuje se natječaj zaklade "The British Scholarship Trust" za znanstvene novake i asistente s visokih učilišta i znanstvenoistraživačkih instituta u Republici Hrvatskoj za dodjelu stipendije za znanstveno istraživanje na britanskim sveučilištima u trajanju od 1-3 mjeseca. Prednost imaju kandidati koji nisu provodili znanstveno istraživanje u inozemstvu, a detaljnije informacije mogu se pronaći na internet stranicama zaklade "The British Scholarship Trust".
Stipendije za studij ili istraživanje na britanskim sveučilištima
Stipendije se dodjeljuju u sklopu tri programa: OSI/FCO Chevening Scholarships - University Of Cambridge, OSI/FCO Chevening Scholarships - Universities of Oxford & York, i OSI/Staffordshire University MPhil/PhD in Economics. Tekstovi natječaja i prijavni obrasci dostupni su na stranicama Nacionalnog internetskog portala o stipendijama. Institut za razvoj obrazovanja administrira navedene programe stipendiranja u Hrvatskoj.
Bilateralna obrazovna i znanstvena suradnja s Ujedinjenim Kraljevstvom Velike Britanije i Sjeverne Irske ostvaruje se na temelju sljedećih međunarodnopravnih akata:
Bilateralna suradnja s Republikom Korejom temelji se na sljedećim pravnim aktima:
Dokumenti
- Ugovor između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Republike Koreje o suradnji u područjima kulture, znanosti, obrazovanja, umjetnosti i sporta, potpisan u Zagrebu 15. lipnja 2012. godine (NN-MU 10/2012), stupio na snagu 8. siječnja 2013. godine (135kb)
- Memorandum o suglasnosti između Ministarstva znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske i Ministarstva znanosti i informacijskih tehnologija Republike Koreje o znanstvenoj i tehnološkoj suradnji, potpisan u Gwacheonu 13. veljače 2019. (201kb)
- Memorandum o suglasnosti između Ministarstva znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske i Korejskog instituta za znanost i tehnologiju (KIST), potpisan u Zagrebu i Seoulu u srpnju 2019. godine (98kb)
- Protokol 1. zasjedanja hrvatsko-korejskog Povjerenstva za znanstvenu i tehnološku suradnju, potpisan u Zagrebu 10. prosinca 2019. (227kb)