Osnivanje i prestanak rada odgojno-obrazovnih ustanova / programa
Uvjeti za početak obavljanja djelatnosti dječjeg vrtića su:
- odobren program rada,
- potreban broj odgojitelja, stručnih suradnika i ostalih zaposlenika,
- osiguran prostor i oprema za trajno obavljanje djelatnosti, sukladno standardima i normativima rada propisanim Državnim pedagoškim standardom predškolskog odgoja i naobrazbe iz članka 6. ovoga Zakona,
- osigurana novčana sredstva za osnivanje i početak rada dječjeg vrtića,
- dokaz o ispunjavanju drugih uvjeta propisanih zakonom i na temelju zakona donesenim propisima.
Ispunjavanje uvjeta za početak rada i ostvarivanje programa utvrđuje se rješenjem ureda državne uprave u županiji, odnosno gradskog ureda Grada Zagreba.
Dječji vrtić osniva se aktom o osnivanju koji donosi osnivač sukladno odredbama Zakona o ustanovama (Narodne novine br.: 76/1993, 29/1997, 47/1999 i 35/2008) i Zakona o predškolskom odgoju i obrazovanju (Narodne novine br.: 10/1997, 107/2007, 94/2013 i 57/2022).
Akt o osnivanju dječjeg vrtića sadrži odredbe propisane Zakonom o ustanovama i odredbe o:
- programu rada dječjeg vrtića te načinu i uvjetima njegova ostvarivanja,
- odgojiteljima i stručnim suradnicima,
- uvjetima i načinu osiguranja prostora i opreme,
- ovlastima ravnatelja dječjeg vrtića.
Nakon što Ministarstvo donese rješenje o ocjeni sukladnosti akta o osnivanju sa zakonom i suglasnost na program rada, osnivač podnosi zahtjev za početak rada županijskom uredu odnosno gradskom uredu Grada Zagreba nadležnom za poslove odgoja i naobrazbe, koji donosi rješenje o početku obavljanja djelatnosti dječjeg vrtića.
Školska ustanova osniva se aktom o osnivanju sukladno odredbama Zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi i odredbama Zakona o ustanovama (Narodne novine br.: 76/1993, 29/1997, 47/1999 i 35/2008). Osnivač je dužan prije osnivanja školske ustanove, kao i prije donošenja odluke o statusnoj promjeni, pribaviti prethodno pozitivno mišljenje Ministarstva o opravdanosti osnivanja školske ustanove, a uzimajući u obzir programsku opravdanost, zahtjeve dostupnosti, racionalnosti i drugih relevantnih pokazatelja opravdanosti osnivanja školske ustanove. Ako ustanova nije započela s radom u roku od dvije godine od dana davanja prethodnog pozitivnog mišljenja, osnivač je dužan zatražiti novo mišljenje. Iznimno, prije osnivanja školske ustanove čija se djelatnost, odnosno izvođenje ni u kojem dijelu ne financira iz državnog proračuna, osnivač školske ustanove nije dužan pribaviti prethodno pozitivno mišljenje.
Na zahtjev Ministarstva, školska ustanova dužna je dostaviti dokaze o ispunjenosti sljedećih uvjeta o:
- izvođenju obrazovnog programa za koji je školska ustanova dobila odobrenje,
- upisu učenika u odobreni obrazovni program najkasnije nakon isteka dvije godine od dobivanja rješenja o početku rada,
- potrebnom broju stručnih osoba te
- odgovarajućem prostoru i opremi, tehničkim, zdravstvenim i ekološkim uvjetima.
Aktom o prestanku školske ustanove određuje se rok i način prestanka rada školske ustanove. Aktom o prestanku određuje se završetkom koje školske godine školska ustanova prestaje s radom. U slučaju prestanka školske ustanove, osnivač je dužan zatečenim učenicima osigurati završetak obrazovanja u drugoj školskoj ustanovi pod istim uvjetima pod kojim su se učenici upisali. Na prestanak rada školske ustanove primjenjuju se odredbe Zakona o ustanovama.
Ako utvrdi da ne postoji potreba za školskom ustanovom, Ministarstvo će predložiti osnivaču da donese odluku o statusnoj promjeni pripajanjem školske ustanove drugoj školskoj ustanovi uz suglasnost osnivača druge školske ustanove, ili da donese odluku o prestanku školske ustanove.
Umjetnička škola osniva se aktom o osnivanju sukladno odredbama Zakona o umjetničkom obrazovanju, zakona kojim se uređuje djelatnost osnovnog i srednjeg odgoja i obrazovanja i zakona o ustanovama. Odjele osnovnih umjetničkih programa može imati osnovna škola koja u skladu s ovim Zakonom i provedbenim propisima, o tome pribavi rješenje za početak rada.
Umjetnička škola, kao i odjel umjetničkog programa u sastavu osnovne škole može započeti s radom nakon što su pribavili rješenje o početku rada koje donosi ministarstvo nadležno za obrazovanje (u daljnjem tekstu: Ministarstvo).
Ustanova za obrazovanje odraslih osniva se aktom o osnivanju koju donosi osnivač sukladno odredbama Zakona o ustanovama (Narodne novine, br. 76/1993., 29/1997., 47/1999., 35/2008. i 127/2019.) i Zakona o obrazovanju odraslih (Narodne novine, br. 17/2007.).
Ustanovu za obrazovanje odraslih može osnovati Republika Hrvatska, jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave te druga pravna i fizička osoba.
Osnivač ustanove za obrazovanje odraslih podnosi Ministarstvu zahtjev za ocjenu sukladnosti akta o osnivanju sa zakonom uz koji se prilaže:
- dva primjerka akta o osnivanju koji je potpisao osnivač
Nakon što Ministarstvo donese rješenje o ocjeni sukladnosti akta o osnivanju sa zakonom, osnivač podnosi trgovačkom sudu prijavu za upis ustanove za obrazovanje odraslih u sudski registar.
Nakon što trgovački sud donese rješenje o upisu ustanove za obrazovanje odraslih u sudski registar, osnivač podnosi Ministarstvu zahtjev za odobrenje izvođenja programa obrazovanja odraslih uz koji se prilaže dokumentacija sukladno članku 43. Pravilnika o standardima i normativima te načinu i postupku utvrđivanja ispunjenosti uvjeta u ustanovama za obrazovanje odraslih (Narodne novine, br. 129/2008., 52/2010.).
- rješenje o ocjeni sukladnosti osnivačkog akta sa zakonom i izvadak iz sudskog registra
- program obrazovanja izrađen u skladu s odredbama članka 20. Pravilnika o standardima i normativima te načinu i postupku utvrđivanja ispunjenosti uvjeta u ustanovama za obrazovanje odraslih (Narodne novine, br. 129/2008., 52/2010.) s pisanim mišljenjem o programu od Agencije za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih
- podatke o nastavnicima koji će sudjelovati u izvedbi programa i o voditelju obrazovanja odraslih
- podatke o prostoru u kojem će se izvoditi nastava te opremi, nastavnim sredstvima i drugim materijalnim uvjetima potrebnim za izvođenje programa
- rješenje o zadovoljavanju minimalnih tehničkih i higijenskih uvjeta prostora
Zahtjev za upis podnosi se ministru koji u roku od mjesec dana traži mišljenje Nacionalnog vijeća za visoko obrazovanje. Nacionalno vijeće za visoko obrazovanje očituje se o zahtjevu u roku od tri mjeseca a ministar izdaje dopusnicu u roku od mjesec dana. U slučaju da ministar nije suglasan s mišljenjem Nacionalnog vijeća za visoko obrazovanje i zatraži njegovo novo očitovanje, rok dovršenja postupka se jednokratno produžava za tri mjeseca.
Dopusnica će se izdati visokom učilištu koje ima:
- studijski program za sveučilišne odnosno stručne studije kvalitetom sukladan standardima država Europske unije,
- potreban broj nastavnog i drugog osoblja s odgovarajućom znanstvenom i stručnom kvalifikacijom, u skladu sa standardnim opterećenjem nastavnih obveza utvrđenih kolektivnim ugovorom za visoko obrazovanje, pri čemu ima zaključen ugovor o radu s punim radnim vremenom s najmanje polovicom potrebnog broja nastavnika u slučaju sveučilišta, odnosno s najmanje jednom trećinom u slučaju veleučilišta i visokih škola. Sveučilištu koje nema u radnom odnosu najmanje polovicu potrebnog broja nastavnika a veleučilištu i visokoj školi najmanje jednu trećinu može se izdati dopusnica uz uvjet da u razdoblju od pet godina ravnomjerno zapošljava nastavnike do potrebnog broja i o tome jednom godišnje izvještava ministra,
- osiguran odgovarajući prostor i opremu, u skladu s brojem studenata koje visoko učilište namjerava upisati i potrebama kvalitetnog studiranja,
- osigurana potrebna novčana sredstva za svoj rad, uključivši i osigurano jamstvo prema stavku 8. ovoga članka.